DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/r/(offset)/60

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Projekt Hala Stupa House

_________

"Jednym z naszych najważniejszych zadań jest pomaganie istotom w odnajdywaniu ich własnej mocy i wewnętrznego bogactwa."
Lama Ole Nydahl

Z 17 Karmapą w Rosji

Caty Hartung
_________

W marcu 2009 roku 17 Karmapa Trinlej Taje Dordże potwierdził, że po raz pierwszy w życiu odwiedzi Rosję. Z pięćdziesięciu ośrodków Diamentowej Drogi, które Lama Ole Nydahl stworzył tam w ciągu ostatnich dwudziestu lat, wybraliśmy sześć ważnych miejsc. Wielu uczniów Gyalwa Karmapy chciało towarzyszyć mu w tej historycznej podróży, więc zabraliśmy w nią 90 osób z różnych krajów.

Przemówienie Kunziga Szamarpy Rinpocze

Szamar Rinpocze
_________

Międzynarodowa Konferencja Karma Kagyu, 16 marca 2001, Katmandu, Nepal

Byliśmy Khampami

Michał Bobrowski
_________

Relacja z podróży do prowincji Kham, we wschodnim Tybecie.

Co nowego w Kucharach?

Leszek Misiek Nadolski & Team
_________

Ponieważ często pojawiają się pytania, co wydarzyło się podczas letniego kursu ze starą stupą, przedstawiam wyjaśnienia zwiazane z tym wydarzeniem: miejsce na Stupę Oświecenia zostało wybrane przez Kongtrula Rinpocze w 1987 roku. Jesienią 1989 Tenga Rinpocze wykonał rytuał dla nagów i w tym samym roku powstało mniej więcej 2/3 konstrukcji stupy. Niezbędny dla jej budowy szalunek został poż...

O dzieciach i buddyjskim życiu rodzinnym

Z rodzicami rozmawiała Ofelia Cybula
_________

Nadszedł czas zmian i na pewno nie udało wam się tego nie zauważyć. Tylne rzędy sal wykładowych zostały opanowane przez pełzające, raczkujące i biegające inkarnacje Caruso i Marii Callas. Sprawdziliśmy, jaka jest „typowa” buddyjska rodzina. Nie da się już tego dłużej ukryć... mamy dzieci! Ma je coraz więcej z nas. Próbujemy wychowywać nasze pociechy przekazując im system buddyjskich wartości i rozwijać w nich to, co w człowieku najlepsze i najważniejsze.

Deklaracja wspólnoty mnichów Jego Świątobliwości Gjalwa Karmapy

Khenpo Cziedrak Tenphel Njendo Rinpocze
_________

Złożona podczas Międzynarodowej Konferencji Karma Kagyu w stolicy Nepalu, Katmandu, 15 marca 2001 roku

Kontrowersja 12 lat później

Tomek Lehnert
_________

Pozytywne i negatywne skutki kontrowersji związanych z wyborem XVII Karmapy, głowy szkoły Karma Kagyu na Zachodzie
O szczegółach kontrowersji - działaniach politycznych i intrygach związanych z odnalezieniem XVII Karmapy, głowy szkoły Karma Kagyu - można przeczytać w książce Tomka Lehnerta „Oszuści w szatach”. Autor, jako typowy przedstawiciel kultury Zachodu, jest wnikliwym i docielkiwym obserwatorem wydarzeń i żadnego pytania
nie pozostawia bez odpowiedzi.

Oslo Buddyzm w Norwegii

Maja & Smoła
_________

„Na ich miejscu też bym raz do roku wyjeżdżał na wojnę”, powiedział Karol Ślęczek podczas swojej wizyty w Trondheim – mieście mrocznej Katedry Nidaros. Co pozostało po walecznych Wikingach? Podczas gdy dzielni mężczyeni wykruszali się z wolna w trakcie licznych wypadów zagranicznych, zostawione na pastwę losu i nieprzychylnej natury kobiety przejęły większość cech, jakimi...

Europe center

Hubert Bramowicz
_________

„To miejsce jednoczy wszystkich”
XVII Karmapa Taje Dordże

„Ośrodek Europejski to żywe serce naszej pracy na całym świecie. Jest to miejsce gdzie wszystko łączy się w całość i rzeczy mogą naprawdę wzrastać”
Lama Ole Nydahl

Dawaj, dawaj, dawaj

Biełaja Łoszadź, Rosły i Psi Synek
_________

Archangielsk. Gdzie to właściwie jest? Rosja, Morze Białe, koło podbiegunowe, 28 godzin jazdy pociągiem od najbliższego większego miasta, mróz ścinający rogówki. .. Wymarzone miejsce na urodzinowe party. Ekscentrycznie, choć nie na Riwierze i nie na Mauritiusie. Bez siatek na motyle, za to w kalesonach. Idealne wakacje dla tych, których bardziej kręcą ludzie niż miejsca i dla których szczęście nie jest ściśle związane z temperaturą ani ilością palm.

Benalmadena Story - impresje budowlańca, podróżnika

Żwirek - Rafael Horhe Mendoz
_________

Na początku było zimno, a potem gorąco. Startując z Warszawy byliśmy z Parysem ubrani w ciepłe kurtki i czapki, trzy godziny później na lotnisku w Maladze musieliśmy wykonać swoisty striptiz. Różnica temperatur wynosiła ponad 15 stopni. W samolocie rozmawialiśmy o tym, że lecimy z jednej buddyjskiej budowy na druga. Nawet nie przeczuwaliśmy, jak bardzo się mylimy. Zaczynała się kolejna przygoda.

Zagórzany. Nowe miejsce dharmy

Mira Starobrzańska i Paweł Ziorko
_________

Cisza i spokój. Łagodne wzgorza i doliny, porośnięte łakami i lasami, odbijają się w wielu tutejszych stawach, tętniacych wszelakim życiem. Gdybyśmy przyjmowali schronienie w pięknie zjawisk, to na pewno przywiazalibyśmy się do tego miejsca. Właśnie w takim towarzystwie – ciszy, spokoju i piękna – możemy od niedawna praktykować dharmę w Zagorzanach, a wszystko to dzięki szczodr...

Dosiadając niedźwiedzia

Z organizatorami podróży zimowych po Rosji
_________

W nocnym pociągu między Ekaterinburgiem a Kazaniem rozmawia Grisza Serebrianny.

Moc była z nami

Grzegorz Kuśnierz
_________

Kurs nyndro w Chorwacji

Deszcz. Ulewa. Kempingowe uliczki toną w strugach wody. Chorwaci przepraszają za pogodę i tłumaczą, że ostatnio taki deszcz w maju padał tu siedem lat temu. Błogosławieństwo spłynęło więc na nas już po pierwszym dniu praktyki, choć większość zamiast burzy wolałaby raczej zobaczyć jakąś tęczę. Jednym słowem buddyzm Diamentowej Drogi po raz pierwszy zawitał do Chorwacji - kraju, w którym nie tak dawno sąsiedzi podrzynali gardła sąsiadom. Na miejsce kursu jechaliśmy przez puste, martwe wioski. Ale zacznijmy od początku.

Ziemia w Malborku

Ka­sia Do­ma­lew­ska, Ja­rek Fal­kow­ski
_________

Na początku nie było ważne gdzie, potrzebowaliśmy tylko skrawka podłogi żeby można było swobodnie usiąść i razem pomedytować. Reszta nie miała znaczenia. Było nas niewiele, grupa przyjaciół. Ale nasze szeregi rozrastały się. Potrzebowaliśmy stałego miejsca i ustalonych godzin. Sympatyczny pokoik 17 m2 to był szczyt naszych marzeń. Tak był, ale trzy lata temu. Po którymś z wykładów podróżujących nauczycieli, kiedy nasze skromne lokum prawie pękło w przysłowiowych szwach, stwierdziliśmy, że nadszedł czas na zmiany.

Zakopane

Żwirek
_________

Właściwie trudno powiedzieć od czego się zaczęło. Bo przecież mogło być tak, że kiedy w szalonych czasach modernizmu Jan Kasprowicz pojawił się w Zakopanem i zaczął chodzić po gorach, to ściagnął tam pierwsze buddyjskie energie. Teza dość karkołomna ale przecież Kasprowicz na każdą swoją górską wyprawę zabierał farbkę i cienki pędzelek, i kiedy tylko dotarł do jakiegoś szczytu to malował n...

Hong Kong - 18 dni błogosławieństwa

Michał Bobrowski
_________

Zaczęło się magicznie…

Syberia z Lamą Ole

Tolek Sokołow
_________

Obecna podróż Lamy Ole po Syberii jest pierwszą od dwóch lat - jego dalekowschodnia trasa w 2000 roku została odwołana z powodu wizyty Karmapy w Europie. Możliwe że właśnie dlatego tym razem przyjechała do Rosji rekordowa liczba przyjaciół - ponad 60 „turystów" z Zachodniej Europy, Polski, Australii i Nowej Zelandii. Prócz nich towarzyszy Ole w zimowej wyprawie z Władywostoku nad Morzem Japońskim do Moskwy również około 30 rosyjskich uczniów, wszystkich jest nas więc... prawie 108.

The Stupa House Courier

Jaś Wój­cik
_________

5-tka na karku
Właśnie stuknęło nam 5 lat. Jednak intensywne przygotowania do kursu Marpy oraz do zakupu Hali spowodowały, że urodzinową fetę przesunęliśmy na marzec, po wizycie Lamy. Z najnowszych wydarzeń budowlanych. Jesienią ociepliliśmy Stupa House z zewnątrz i uszczelniliśmy dach, przez co zima stała się dla nas trochę łagodniejszym okresem. Lada dzień będziemy mieli własny prąd. Zima stanowiła też naturalną przerwę techniczno-regeneracyjną. Jednak, wnioskując po krzątaninie załogi, nowy sezon budowlany jest już blisko.