DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/r/(offset)/40

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Graz'98

Rafał Żwirek
_________

Kiedy pod koniec lipca, wczesnym rankiem wysiadałem z pociągu, który przywiózł nas z Monachium do Graz, przeczuwałem, że właśnie zaczyna się najciekawsza część tegorocznych wakacji. Samo miasto wyglądało co najmniej dziwnie: poprzewracane drzewa tarasowały ulice, na chodnikach leżały połamane gałęzie, wszędzie widać było niemrawo poruszające się ekipy, usuwające skutki burzy, która w nocy...

Wszystko jest wodą czyli Tales z Miletu a Budda

Ralf Bohn
_________

Co zajmowało naszych przodków w czasie, gdy Budda nauczał w Indiach? Czy rozbijaliśmy sobie nawzajem głowy maczugami albo polowaliśmy na niedźwiedzie? Czy też raczej budowaliśmy świątynie bogom? A może w Europie ktoś również zastanawiał się nad naturą umysłu lub medytował?

Buddyzm w dziejach świata

Anna Szymańska
_________

Część 2

Przeszłość możemy porównać do mozaiki, której poszczególne, odrębne fragmenty – wydarzenia – stopniowo, krok za krokiem, składają się w pełny obraz. Ideą zamieszczonej poniżej tabeli jest zestawienie zdarzeń, które miały miejsce w naszej linii przekazu, na tle wydarzeń w Tybecie oraz ogólnego kontekstu historycznego, z uwzględnieniem procesów historycznych i wzajemnych powiązań.

Gafa-kagyu i inne straszliwe historie ze wschodu

Artur Przybysławski
_________

Ostatnie pół roku spędziłem w Indiach i Nepalu, dzięki czemu miałem okazję kilka razy odwiedzić Karmapę w jego domu w Kalimpongu. Miejsce to naprawdę nie leży daleko od Polski: to tylko 10 godzin lotu samolotem do Delhi, a stamtąd 24 godziny pociągiem i dwie godziny jeepem. Kiedy na miejscu wysiadłem z samochodu, natychmiast udałem się do domu Karmapy.

Buddyzm w dziejach świata

Anna Szymańska
_________

Część 1

Przeszłość możemy porównać do mozaiki, której poszczególne, odrębne fragmenty – wydarzenia – stopniowo, krok za krokiem, składają się w pełny obraz. Ideą zamieszczonej poniżej tabeli jest zestawienie zdarzeń, które miały miejsce w naszej linii przekazu, na tle życia Tybetu oraz ogólnego kontekstu historycznego, z uwzględnieniem procesów historycznych i wzajemnych powiązań.

Rumtek się zbliża

Michael Den Hoet
_________

Indyjski Sąd Najwyższej Instancji w Indiach uznał Karmapę prawomocnym właścicielem klasztoru w Rumteku. Klasztor ten, położony w północnoindyjskiej prowincji Sikkim w Himalajach, jest od sześćdziesiątych lat oficjalną siedzibą Jego Świątobliwości Karmapy, który dzisiaj, obok Dalaj Lamy jest jednym z najwyższych zwierzchników religijnych Tybetu. Wyrok z dnia 5-go lipca umożliwia organizacji Karmapa Charitable Trust sprawować kontrolę nad Rumtekiem i na mocy prawa osadzić tam XVII Karmapę Taje Dordże. Sąd najwyższy potwierdził przy tym dwa orzeczenia Sądu Niższej Instancji. Odwołanie się od tej decyzji nie jest możliwe.

Wydarzyło się właśnie coś wspaniałego

Lama Czogdrup Dordże i Lama Ole
_________

Podziękowania w KBL, Grecja 2010

10 lat buddyzmu Diamentowej Drogi w Czechach

Mira Starobrzańska
_________

Lama Ole po raz pierwszy odwiedził piękny kraj naszych sąsiadów w latach 70., kilkakrotnie nauczał tam w prywatnych mieszkaniach oraz w domu Franza Kafki w Pradze. Pierwszy ośrodek medytacyjny BDD powstał jednak dopiero w 1994 roku w stolicy przy ul. Anglickiej, został przeniesiony jeszcze dwukrotnie, by teraz (od 2004 roku) gościć sangowiczów w przestronnym przedszkolu na ul. Hradeszinskiej 53. Rok później odbył się pierwszy kurs przenoszenia świadomości z Lamą Ole w Peczce. A do Pragi przyjechał Gjatrul Rinpocze i udzielił kilku inicjacji Diamentowej Drogi.

Międzynarodowa Konferencja Karma Kagyu

Ulla i Detlev Göbel
_________

Spotkanie uczniów XVI Karmapy 28, 30 marca 1996 roku, New Delhi, Indie

Cywilizacja buddyjska w Tybecie

Rafał Kowalczyk
_________

Część 2

„Buddokracja”
Życie społeczne dawnego Tybetu skupiało się wokół świątyń. Wielu mężczyzn (około 25 proc.) mieszkało w klasztorach. Niektórym dawało to możliwość wyżywienia się (podstawowym pożywieniem była mieszanka jęczmiennej mąki i herbaty z masłem, tzw. tsampa) i poprawę pozycji społecznej. Dominującą rolę odgrywały osoby uznane za wcielenia dawnych znakomitych mistrzów, tzw. tulku. Tradycję ponownego świadomego odradzania się rozpoczął I Karmapa Dysum Czienpa w XII stuleciu. Oprócz znamienitych inkarnacji, znaczne wpływy osiągali, jak to zwykle bywa protegowani i krewni bogatych rodów arystokratycznych. Nadto zdolni mnisi mogli w wyniku wieloletniej edukacji uzyskać tytuł naukowy w zakresie doktora filozofii buddyjskiej, tzw. khenpo (odpowiednik stopnia gesze w szkole Gelugpa). Studiujący lamowie musieli zaliczyć pięć wyspecjalizowanych kursów, co zajmowało łącznie 20 lat. Pierwsze trzy lata obejmowały studia logiki.

Glasgow

Ewelina Hebda, Jarek Gajdamowicz
_________

Deszcz, oldskulowe swetry w romby, whisky, wrzosowiska, stare zamki i faceci w „spódniczkach” to typowe uroki Szkocji, kraju potomków Williama Wallace’a i Wikingów, którzy, uganiając się za miejscowymi pięknościami, nie zdążyli wrócić na statki.

Spotkanie z Hambo Lamą w Buriacji.

Lama Ole Nydahl
_________

Chociaż wiele milionów buddystów zginęło w czasie ostatniego tysiąclecia podczas muzułmańskich inwazji w Indiach oraz w minionym stuleciu z rąk komunistów w Azji Centralnej i Wschodniej, sam buddyzm nadal trwa. Fakt ten wydaje się potwierdzać przepowiednię przypisywaną Buddzie: „Tam, gdzie istnieje zdrowy rozsądek, buddyzm może zostać zniszczony tylko od wewnątrz, na skutek wewnętrznych podziałów i polityki”. Z tego powodu wielokrotnie próbowałem spotkać się z przywódcami monastycznego buddyzmu w Rosji – udało mi się to dopiero ostatnio, na początku 2008 roku. Podczas corocznej, czterotygodniowej zimowej podróży z wykładami koleją transsyberyjską z Władywostoku do Sankt Petersburga, w której tym razem wzięło udział około dwustu przyjaciół, nasi pomocnicy David i Tolek zorganizowali mi spotkanie z Hambo Lamą, duchowym zwierzchnikiem Buriatów i innych rosyjskich buddystów. Odbyło się ono w „datsanie”, czyli klasztorze będącym jego siedzibą, położonym w pobliżu Ułan Ude na Syberii.

Powrót do korzeni

Maria Przyjemska, Ewelina Warner
_________

Latem 2007 roku trójka przyjaciół postanowiła, przed nadejściem zimy, odwiedzić Wschodni Tybet. Po rozmowie z Lamą Ole szybko pozbyliśmy się wszelkich wątpliwości i w pierwszym tygodniu września byliśmy już w Tybecie: Franz z Perth w Australii, Thomas z Berlina i ja. Artykuł ten jest skróconą wersją relacji z podróży, które przesyłałam pocztą elektroniczną z kafejek internetowych w Kham.

Jasna Góra zdobyta

Antoni Gralak
_________

Przez wiele lat odmawiano przekazania nam jakiegokolwiek miejsca. Nadgorliwość urzędników doprowadziła do powstania na Wzgórzu Jasnogórskim, słynącym w okolicy z licznych cudów, pięknego ośrodka. I właśnie o jednym z cudów chciałbym napisać.

Wspomnienia z Europe Center

Roman Lauš i Klara Laušova-Kazellova
_________

Pierwszy letni kurs w Ośrodku Europejskim, sierpień 2008

W 2007 roku słowa „Witajcie w domu” można było usłyszeć w każdym ośrodku Diamentowej Drogi na świecie. Od maja tego roku staliśmy się właścicielami 50 hektarów ziemi w południowych Niemczech wraz z zabytkową willą i widokiem zapierającym dech w piersiach. Słowem, po latach poszukiwań doczekaliśmy się Ośrodka Europejskiego. A już rok później odbył się tu największy dotychczas letni kurs medytacyjny prowadzony przez XVII Karmapę Trinleja Taje Dordże, Szieraba Gjaltsena Rinpocze oraz Lamę Ole.

Triangle project w akcji

Triangle Team PL
_________

(Informacja dla jeszcze nie wtajemniczonych: Triangle Project to ponadnarodowe przedsięwzięcie buddystów z Polski, Czech i Niemiec. Jego działalność czerpie inspirację z wizji Lamy Ole, dotyczącej funkcjonowania europejskiego buddyzmu Diamentowej Drogi w przyszłości).

Bieszczady

BuddGroupBieszczady
_________

W południowo-wschodnim bieszczadzkim regionie Polski istnieje duży, niezagospodarowany potencjał rozwoju umysłu. Mieszkający tu i praktykujący nauki Diamentowej Drogi przyjaciele z sangi od dawna chcieli dzielić się z innymi dharmą, dlatego też wiosną 2001 roku założyliśmy oficjalną Bieszczadzką Grupę Buddyjską. Teraz tworzymy pięcioosobową grupę przyjaciół.

Powrót do korzeni

Maria Przyjemska
_________

Część 2

W rok po sukcesie naszej ekspedycji z 2007 roku, kiedy to udało nam się odnaleźć żywy przekaz dharmy we wschodnim Tybecie i spotkać uczniów urzeczywistnionych joginów Kagyu, byliśmy gotowi na więcej. Kolejny raz odwiedziliśmy Kham – tym razem w towarzystwie dwóch nowych przyjaciół.

Dziesięć niemożliwych minut

Dirk Zimmer i Artur Przybysławski
_________

O tym, jak pewien żart stał się rzeczywistością

International Institute for Buddhist Studies - Buddyjska uczelnia w Karma Guen

Maria "Bundesmarija" Przyjemska
_________

Andaluzja. Miejsce, gdzie ściągają pożeracze serc wszystkich narodowości, by w cieniu kwitnącej opuncji i przy ognistych akordach flamenco odbierać spokój umysłu niczego nie podejrzewającym przedstawicielom płci przeciwnej. Miejsce, gdzie wino szybciej upaja, mocniej pachną magnolie, a księżyc świeci jaśniej niż na równinach środkowej Europy.