DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/r/(offset)/100

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Dosiadając niedźwiedzia

Z organizatorami podróży zimowych po Rosji
_________

W nocnym pociągu między Ekaterinburgiem a Kazaniem rozmawia Grisza Serebrianny.

Moc była z nami

Grzegorz Kuśnierz
_________

Kurs nyndro w Chorwacji

Deszcz. Ulewa. Kempingowe uliczki toną w strugach wody. Chorwaci przepraszają za pogodę i tłumaczą, że ostatnio taki deszcz w maju padał tu siedem lat temu. Błogosławieństwo spłynęło więc na nas już po pierwszym dniu praktyki, choć większość zamiast burzy wolałaby raczej zobaczyć jakąś tęczę. Jednym słowem buddyzm Diamentowej Drogi po raz pierwszy zawitał do Chorwacji - kraju, w którym nie tak dawno sąsiedzi podrzynali gardła sąsiadom. Na miejsce kursu jechaliśmy przez puste, martwe wioski. Ale zacznijmy od początku.

Ziemia w Malborku

Ka­sia Do­ma­lew­ska, Ja­rek Fal­kow­ski
_________

Na początku nie było ważne gdzie, potrzebowaliśmy tylko skrawka podłogi żeby można było swobodnie usiąść i razem pomedytować. Reszta nie miała znaczenia. Było nas niewiele, grupa przyjaciół. Ale nasze szeregi rozrastały się. Potrzebowaliśmy stałego miejsca i ustalonych godzin. Sympatyczny pokoik 17 m2 to był szczyt naszych marzeń. Tak był, ale trzy lata temu. Po którymś z wykładów podróżujących nauczycieli, kiedy nasze skromne lokum prawie pękło w przysłowiowych szwach, stwierdziliśmy, że nadszedł czas na zmiany.

Zakopane

Żwirek
_________

Właściwie trudno powiedzieć od czego się zaczęło. Bo przecież mogło być tak, że kiedy w szalonych czasach modernizmu Jan Kasprowicz pojawił się w Zakopanem i zaczął chodzić po gorach, to ściagnął tam pierwsze buddyjskie energie. Teza dość karkołomna ale przecież Kasprowicz na każdą swoją górską wyprawę zabierał farbkę i cienki pędzelek, i kiedy tylko dotarł do jakiegoś szczytu to malował n...

Hong Kong - 18 dni błogosławieństwa

Michał Bobrowski
_________

Zaczęło się magicznie…

Syberia z Lamą Ole

Tolek Sokołow
_________

Obecna podróż Lamy Ole po Syberii jest pierwszą od dwóch lat - jego dalekowschodnia trasa w 2000 roku została odwołana z powodu wizyty Karmapy w Europie. Możliwe że właśnie dlatego tym razem przyjechała do Rosji rekordowa liczba przyjaciół - ponad 60 „turystów" z Zachodniej Europy, Polski, Australii i Nowej Zelandii. Prócz nich towarzyszy Ole w zimowej wyprawie z Władywostoku nad Morzem Japońskim do Moskwy również około 30 rosyjskich uczniów, wszystkich jest nas więc... prawie 108.

The Stupa House Courier

Jaś Wój­cik
_________

5-tka na karku
Właśnie stuknęło nam 5 lat. Jednak intensywne przygotowania do kursu Marpy oraz do zakupu Hali spowodowały, że urodzinową fetę przesunęliśmy na marzec, po wizycie Lamy. Z najnowszych wydarzeń budowlanych. Jesienią ociepliliśmy Stupa House z zewnątrz i uszczelniliśmy dach, przez co zima stała się dla nas trochę łagodniejszym okresem. Lada dzień będziemy mieli własny prąd. Zima stanowiła też naturalną przerwę techniczno-regeneracyjną. Jednak, wnioskując po krzątaninie załogi, nowy sezon budowlany jest już blisko.

Rzeszów

Paweł Meder
_________

Październik 2002 rok, godz. 1900 wykład Karola Ślęczka w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. To pierwszy publiczny wykład o buddyzmie, jaki odbył się w tym mieście. Przyszła ponad setka osób. Potem wszystko potoczyło się utartym szlakiem - spotykaliśmy się na wspólnych medytacjach u mnie w mieszkaniu, na przestrzeni 18 m2. Wtedy przychodziło na medytację nawet 18 osób i każda miała do dy...

Karmapa w Rosji

_________

W czerwcu 2009 r. XVII Karmapa Trinlej Taje Dordże po raz pierwszy przyjechał do Rosji. Karmapa odwiedził sześć miast, spotykając się zarówno z uczniami, jak i z przedstawicielami władz. W podróży towarzyszyli mu Lama Ole Nydahl, niewielka grupa mnichów i zachodnich pomocników oraz setka rosyjskich buddystów. Alexander Kojbagarow, Piotr Kalachin, Ewgenia Polownikowa i Elena Romahina również wzięli udział w tej podróży i postanowili podzielić się swoimi wrażeniami.

Zbiorowy odjazd do Czystej Krainy

Grzegorz Kuśnierz
_________

Buddowie są wszędzie tam, gdzie o nich pomyślimy i na pewno byli z nami w Turawie pod Opolem podczas grudniowego kursu Nyndro prowadzonego przez Marka Witka. Oświecone pole mocy było tak gęste, że niemalże można było je kroić jak tort, a poziom radości przekraczał wszelkie dopuszczalne limity. Ale zacznijmy od początku.

Przekaz tantr wraca do linii Kagyu

_________

XVII Karmapa Thaje Dordże przyjechał do San Francisco 1 czerwca
2003 roku. Został tam zaproszony do domu rodzinnego Sandy Yena, życzliwego sponsora szkoly Karma Kagyu. W San Francisco Karmapa miał udzielić nauk i inicjacji w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym Menlo Park, chciał również otrzymać pewne inicjacje od 73-letniego nauczyciela szkoly Sakja, Ludhing Kjenczen Rinpocze. Karmapa uznał, że ośrodek w San Francisco jest własciwym miejscem do otrzymania tych inicjacji z powodu czystego i cichego otoczenia.

Ogłoszenie Rady J.Ś. Gjalwa Karmapy

_________

Dla ośrodków buddyjskich Karma Kagyu w Azji, Europie i obu Amerykach

Czy księżyc istnieje, gdy nikt na niego nie patrzy?

Jürgen Segerer i Guido Czeija
_________

Sympozjum na temat nauki i buddyzmu, Monachium, 11 sierpnia 2008.

W zeszłym roku Monachium obchodziło 850 urodziny. Mottem tego wydarzenia było hasło: „Budować mosty”. Monachijska sanga postanowiła taki „most” zbudować pomiędzy buddyzmem a nauką. Dlaczego akurat buddyzm i nauka? Monachium jest ośrodkiem naukowym, z uniwersytetami należącymi do ścisłej elity i słynnymi instytutami badawczymi, a Lama Ole w 1974 roku właśnie tu założył pierwszy w Niemczech ośrodek Diamentowej Drogi. „Most” w formie sympozjum na temat buddyzmu i nauki wydał się nam więc oczywisty. Przedstawiliśmy naszą koncepcję miejskiemu komitetowi organizacyjnemu. Spodobała się i stała się oficjalnym projektem miasta Monachium na obchody rocznicy.

Tłumy ludzi pełnych zaufania

Rafał Olech
_________

Pamiętam uczucie jakie towarzyszyło mi, gdy czytałem fragmenty o XVI Karmapie, w „Mojej drodze do Lamów” Lamy Ole: „Ole to ma szczęście, mógł być przy takim mistrzu!!!”. I oto okazało się, że Lama Ole był w stanie, nie tylko dać nam przekaz Karmapy, ale również doprowadzić do tego, że mogliśmy się z nim spotkać. A wszystko to działo się oczywiście w nieco szalonym stylu Kagyu...

Czy buddyści mogą wykraczać poza rezerwy mentalne?

Steve Connor
_________

Badania wykazują, że medytujący buddyści potrafią tak wytrenować swe mózgi, iż są w stanie odczuwać prawdziwe szczęście i kontrolować agresję.
Tekst ukazał się na stronie BBC News oraz w prasie angielskiej (The Times, The Independent, The Daily Telegraph) w maju 2003

Pięć pożytecznych nauk

David. Perth, Australia
_________

Relacja umierającego

Umieram. Wiem, o tym, ponieważ mój oddech jest coraz płytszy, jakieś 20 procent normy. Trzydzieści pięć kilogramów mięśni rozpuściło się w nicość. Pojemność przełyku zmniejsza się z tygodnia na tydzień. A mięśnie, które pozostały, bolą mnie. Zachłystuję się jedzeniem, nie jestem w stanie chodzić. Nie jestem w stanie wykąpać się, czy umyć. Mój głos prawie zaniknął, piszę jednym palcem i, co najgorsze, nie jestem już w stanie wystrzelić korkiem od szampana. Jestem w bardo umierania.

New Year 2009

Andrzej "Zielak" Iwulski
_________

Pierwszy kurs noworoczny z Lamą Ole w Polsce, Warszawa 2008/2009

Najważniejsze było jednak to...

Leszek Misiek Nadolski
_________

Spotkanie z Karmapą w Polsce mamy już za sobą. Sala Kongresowa, potem dwa dni w Kucharach – wszystkie te wydarzenia były naprawdę wyjątkowe. Nasz młody Szef prawdopodobnie zrobił wrażenie na wszystkich. Być może część z nas spodziewała się mistycznych rewelacji – tęczy, magicznych transformacji itd. Oficjalnie takich faktów nie zarejestrowaliśmy. Ale czy na pewno nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło?

Triangle project

Mariusz Pręgowski
_________

Któż z nas, słysząc absurdalną „jak z czeskiego filmu”, historię o sąsiadach z południa, potrafi powstrzymać się od śmiechu? I który Polak nie poczuje się troszeczkę dowartościowany, słysząc kawał o tępych i nudnych Niemcach?

Budda a Sokrates

Profesor Pemberton
_________

Znawca teorii Platona udziela XVII Karmapie Taje Dordże intensywnych lekcji zachodniej filozofii.

Ubiegłej jesieni nadarzyła się wyjątkowa okazja do wzbogacenia głębokiego dialogu pomiędzy Wschodem a Zachodem. Otóż 78-letni Harrison Pemberton, emerytowany profesor Uniwersytetu Washington and Lee w Lexington, w stanie Wirginia, udał się we wrześniu do Kalimpongu, by Karmapie oraz niewielkiej grupce wysokich lamów udzielić przyspieszonego kursu zachodniej filozofii. Pemberton przyleciał do Indii w odpowiedzi na zaproszenie Kunziga Szamara Rinpocze.