DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/r/(offset)/100

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Wydarzyło się właśnie coś wspaniałego

Lama Czogdrup Dordże i Lama Ole
_________

Podziękowania w KBL, Grecja 2010

10 lat buddyzmu Diamentowej Drogi w Czechach

Mira Starobrzańska
_________

Lama Ole po raz pierwszy odwiedził piękny kraj naszych sąsiadów w latach 70., kilkakrotnie nauczał tam w prywatnych mieszkaniach oraz w domu Franza Kafki w Pradze. Pierwszy ośrodek medytacyjny BDD powstał jednak dopiero w 1994 roku w stolicy przy ul. Anglickiej, został przeniesiony jeszcze dwukrotnie, by teraz (od 2004 roku) gościć sangowiczów w przestronnym przedszkolu na ul. Hradeszinskiej 53. Rok później odbył się pierwszy kurs przenoszenia świadomości z Lamą Ole w Peczce. A do Pragi przyjechał Gjatrul Rinpocze i udzielił kilku inicjacji Diamentowej Drogi.

Cywilizacja buddyjska w Tybecie

Rafał Kowalczyk
_________

Część 2

„Buddokracja”
Życie społeczne dawnego Tybetu skupiało się wokół świątyń. Wielu mężczyzn (około 25 proc.) mieszkało w klasztorach. Niektórym dawało to możliwość wyżywienia się (podstawowym pożywieniem była mieszanka jęczmiennej mąki i herbaty z masłem, tzw. tsampa) i poprawę pozycji społecznej. Dominującą rolę odgrywały osoby uznane za wcielenia dawnych znakomitych mistrzów, tzw. tulku. Tradycję ponownego świadomego odradzania się rozpoczął I Karmapa Dysum Czienpa w XII stuleciu. Oprócz znamienitych inkarnacji, znaczne wpływy osiągali, jak to zwykle bywa protegowani i krewni bogatych rodów arystokratycznych. Nadto zdolni mnisi mogli w wyniku wieloletniej edukacji uzyskać tytuł naukowy w zakresie doktora filozofii buddyjskiej, tzw. khenpo (odpowiednik stopnia gesze w szkole Gelugpa). Studiujący lamowie musieli zaliczyć pięć wyspecjalizowanych kursów, co zajmowało łącznie 20 lat. Pierwsze trzy lata obejmowały studia logiki.

Glasgow

Ewelina Hebda, Jarek Gajdamowicz
_________

Deszcz, oldskulowe swetry w romby, whisky, wrzosowiska, stare zamki i faceci w „spódniczkach” to typowe uroki Szkocji, kraju potomków Williama Wallace’a i Wikingów, którzy, uganiając się za miejscowymi pięknościami, nie zdążyli wrócić na statki.

Międzynarodowa Konferencja Karma Kagyu

Ulla i Detlev Göbel
_________

Spotkanie uczniów XVI Karmapy 28, 30 marca 1996 roku, New Delhi, Indie

Powrót do korzeni

Maria Przyjemska, Ewelina Warner
_________

Latem 2007 roku trójka przyjaciół postanowiła, przed nadejściem zimy, odwiedzić Wschodni Tybet. Po rozmowie z Lamą Ole szybko pozbyliśmy się wszelkich wątpliwości i w pierwszym tygodniu września byliśmy już w Tybecie: Franz z Perth w Australii, Thomas z Berlina i ja. Artykuł ten jest skróconą wersją relacji z podróży, które przesyłałam pocztą elektroniczną z kafejek internetowych w Kham.

Jasna Góra zdobyta

Antoni Gralak
_________

Przez wiele lat odmawiano przekazania nam jakiegokolwiek miejsca. Nadgorliwość urzędników doprowadziła do powstania na Wzgórzu Jasnogórskim, słynącym w okolicy z licznych cudów, pięknego ośrodka. I właśnie o jednym z cudów chciałbym napisać.

Spotkanie z Hambo Lamą w Buriacji.

Lama Ole Nydahl
_________

Chociaż wiele milionów buddystów zginęło w czasie ostatniego tysiąclecia podczas muzułmańskich inwazji w Indiach oraz w minionym stuleciu z rąk komunistów w Azji Centralnej i Wschodniej, sam buddyzm nadal trwa. Fakt ten wydaje się potwierdzać przepowiednię przypisywaną Buddzie: „Tam, gdzie istnieje zdrowy rozsądek, buddyzm może zostać zniszczony tylko od wewnątrz, na skutek wewnętrznych podziałów i polityki”. Z tego powodu wielokrotnie próbowałem spotkać się z przywódcami monastycznego buddyzmu w Rosji – udało mi się to dopiero ostatnio, na początku 2008 roku. Podczas corocznej, czterotygodniowej zimowej podróży z wykładami koleją transsyberyjską z Władywostoku do Sankt Petersburga, w której tym razem wzięło udział około dwustu przyjaciół, nasi pomocnicy David i Tolek zorganizowali mi spotkanie z Hambo Lamą, duchowym zwierzchnikiem Buriatów i innych rosyjskich buddystów. Odbyło się ono w „datsanie”, czyli klasztorze będącym jego siedzibą, położonym w pobliżu Ułan Ude na Syberii.

Wspomnienia z Europe Center

Roman Lauš i Klara Laušova-Kazellova
_________

Pierwszy letni kurs w Ośrodku Europejskim, sierpień 2008

W 2007 roku słowa „Witajcie w domu” można było usłyszeć w każdym ośrodku Diamentowej Drogi na świecie. Od maja tego roku staliśmy się właścicielami 50 hektarów ziemi w południowych Niemczech wraz z zabytkową willą i widokiem zapierającym dech w piersiach. Słowem, po latach poszukiwań doczekaliśmy się Ośrodka Europejskiego. A już rok później odbył się tu największy dotychczas letni kurs medytacyjny prowadzony przez XVII Karmapę Trinleja Taje Dordże, Szieraba Gjaltsena Rinpocze oraz Lamę Ole.

Triangle project w akcji

Triangle Team PL
_________

(Informacja dla jeszcze nie wtajemniczonych: Triangle Project to ponadnarodowe przedsięwzięcie buddystów z Polski, Czech i Niemiec. Jego działalność czerpie inspirację z wizji Lamy Ole, dotyczącej funkcjonowania europejskiego buddyzmu Diamentowej Drogi w przyszłości).

Bieszczady

BuddGroupBieszczady
_________

W południowo-wschodnim bieszczadzkim regionie Polski istnieje duży, niezagospodarowany potencjał rozwoju umysłu. Mieszkający tu i praktykujący nauki Diamentowej Drogi przyjaciele z sangi od dawna chcieli dzielić się z innymi dharmą, dlatego też wiosną 2001 roku założyliśmy oficjalną Bieszczadzką Grupę Buddyjską. Teraz tworzymy pięcioosobową grupę przyjaciół.

Powrót do korzeni

Maria Przyjemska
_________

Część 2

W rok po sukcesie naszej ekspedycji z 2007 roku, kiedy to udało nam się odnaleźć żywy przekaz dharmy we wschodnim Tybecie i spotkać uczniów urzeczywistnionych joginów Kagyu, byliśmy gotowi na więcej. Kolejny raz odwiedziliśmy Kham – tym razem w towarzystwie dwóch nowych przyjaciół.

Dziesięć niemożliwych minut

Dirk Zimmer i Artur Przybysławski
_________

O tym, jak pewien żart stał się rzeczywistością

International Institute for Buddhist Studies - Buddyjska uczelnia w Karma Guen

Maria "Bundesmarija" Przyjemska
_________

Andaluzja. Miejsce, gdzie ściągają pożeracze serc wszystkich narodowości, by w cieniu kwitnącej opuncji i przy ognistych akordach flamenco odbierać spokój umysłu niczego nie podejrzewającym przedstawicielom płci przeciwnej. Miejsce, gdzie wino szybciej upaja, mocniej pachną magnolie, a księżyc świeci jaśniej niż na równinach środkowej Europy.

Francuski łącznik, czyli z Karmapą w Montchardon

Hubert Bramowicz
_________

Czwartek, 20 sierpnia, godzina 11: 00 i nagła wiadomość – jest miejsce w aucie na inicjację Mahakali we Francji, wyjazd dziś o 22: 00, jedziesz? Z Gdańska to nie tak blisko, ponad 1800 kilometrów w jedną stronę! Jednak myśl o spędzeniu weekendu na naukach i inicjacji udzielanych przez Karmapę nie pozostawia miejsca na wątpliwości – jadę! Karma Mingyur Ling w Montchandron we Francji to nasze miejsce docelowe. Mała miejscowość w Alpach Francuskich, na wysokości 800 metrów n.p.m., pomiędzy Grenoble a Valence. Klasztor buddyjski, miejsce prowadzone przez mnichów. Założony w 1976 roku na prośbę XVI Karmapy.

A może samo powstanie Stupy Cudów było cudem?

Żwir i Trac
_________

Grudzień 2002 – na zamarzniętych stawach ludzie grzeją się przy koksownikach. W nocy znowu spadł śnieg i ceremonia odsłonięcia Stupy Cudów opóźnia się. Wieje. Trzeba odśnieżyć drogę w parku, żeby Rinpocze mógł podjechać pod stupę. Ze spodziewanych 2000 uczestników dotarło zaledwie 200, kolejna zima stulecia sparaliżowała kraj.

Byliśmy Khampami

Michał Bobrowski
_________

Część II

Relacja z podróży do prowincji Kham, we wschodnim Tybecie.

Po dwóch dniach opuściliśmy klasztor Mipama. Obwieszeni katakami, z błogosławieństwem od różnych relikwii udaliśmy się w drogę do Denkok, gdzie urodzili się XVI Karmapa i Dilgo Czientse Rinpocze. W tym miejscu skremowano też II Mipama, a w pobliskich jaskiniach medytowali wielcy jogini, m.in. Guru Rinpocze.

Dziekuję Wam za to, co robicie

Mira Boboli
_________

Relacja z krótkiego spotkania z XVII Karmapą w KIBI

Z życia szofera

Marcin Mędrzecki
_________

O podróży z Lamą Kalsangiem

Triangle News

Grzegorz Kuśnierz
_________

Inny niż wszystkie
Pierwszy raz w historii buddyzmu na Zachodzie kurs z wielkim lamą nie był organizowany przez jedną organizację, lecz zarówno w fazie planowania, jak i realizacji aktywna była międzynarodowa ekipa. Jest to wdrożenie w życie idei ośrodka europejskiego, jak również realizacja życzenia Lamy Ole, żeby w przyszłości nie powstały dziesiątki „narodowych buddyzmów,R...