DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Nr 50 -> Więcej (z) nas w Europe Center

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Więcej (z) nas w Europe Center

Czyli czym jest projekt moreEC


More EC (czyli z ang. „więcej EC”) to nazwa projektu rozbudowy i renowacji Ośrodka Europejskiego (Europe Center - EC). Projektu, dzięki któremu zrealizujemy pierwotne założenia i plany, przyjęte w 2008 roku przy zakupie Europe Center, i nadamy ostateczny kształt głównemu ośrodkowi Lamy Ole. Wykorzystując 100% potencjału miejsca, EC stanie się jeszcze bardziej miejscem, gdzie spotykają się drogi i praca przyjaciół z ośrodków Diamentowej Drogi na całym świecie.

Jaka jest nasza wizja Europe Center po skończeniu projektu „more EC”?
Po zakończeniu projektu „more EC” w Europe Center będziemy w stanie organizować, niezależnie od pory roku, kursy dla ponad 500 osób. Duża kuchnia i jadalnia umożliwi nam wspólne posiłki a w nowej gompie zawsze znajdzie się miejsce do praktyki. Łącznie będziemy mieli miejsce dla 40 rezydentów i 60 długoterminowych gości – w różnej wielkości indywidualnych pokojach. Natomiast w noclegowniach dla krótkoterminowych gości znajdzie się miejsce dla wielu więcej z nas. Mieszkańcy Europe Center dzięki swojej liczebności będą w stanie przez cały rok prowadzić ośrodek i dbać o cały teren posiadłości – ułatwią to także wszelkie nowe pomieszczenia gospodarcze i magazyny. Dla Lamy Ole zachowane będzie miejsce na ostatnim piętrze wili na być może z czasem coraz dłuższe okresy pobytu. Dodatkowo obecny drugi budynek stanie się rezydencją Karmapy Taje Dordże z prywatnym wejściem i widokiem na ogród, w którym będzie miał on do dyspozycji pokoje dla mnichów i swojego otoczenia, oddzielną kuchnię i sale na indywidualne i grupowe spotkania. W miejscu tym będą mogli również gościć, nawet na dłuższy pobyt, najważniejsi Lamowie naszej Linii.

Na czym polega projekt „more EC”?

Projekt składa się z kilku elementów:

  • adaptacji starej stodoły (1200m2) na dużą kuchnię, jadalnię i gompę (570 m2)
  • wybudowania części mieszkalnej (2500m2): nowego budynku mieszkalnego dla rezydentów i gości oraz części sanitarnej dla uczestników całorocznych kursów
  • wybudowanie części gospodarczej (500m2): warsztaty, garaże, magazyny i pomieszczenia socjalne
  • przekształcenie obecnych budynków do dodatkowych funkcji jak seminaria, oficjalne spotkania, stacjonarne wystawy buddyjskie
  • rewitalizacja krajobrazu i otoczenia (3000 m2) w tym ścieżek, tarasów, pergoli, tarasu jadalnego (150m2), domu Mahakali (obecna chłodnia) oraz domku z wielkim młynkiem modlitewnym (obecnego warsztatu)

Ile potrzebujemy zebrać pieniędzy?

Przy zakupie Europe Center mieliśmy bardzo mało czasu na uzbieranie kwoty potrzebnej do stania się właścicielem posiadłości – tym razem czasu mamy o wiele więcej i nas samych jest o wiele więcej. Całość projektu to koszt 8.000.000 EUR – olbrzymia kwota dla garstki ludzi jednak już nie taka duża dla kilku tysięcy buddystów z całego świata. Do połowy października 2011 roku udało nam się uzbierać już połowę tej kwoty czyli 4 mln EUR – 2 mln EUR od międzynarodowej sangi oraz 2 mln EUR od Fundacji Buddyzmu Diamentowej Drogi (Buddhismus Stiftung Diamantweg).

Ile mamy czasu na zebranie całej kwoty?

Czasowo proces zbierania pieniędzy jest także inny niż przy zakupie EC – mamy czas aż do końca 2013 roku! Natomiast obecnie zanim skończy się 2011 rok zarówno gotówkę jak i deklaracje przyszłych wpłat w latach 2012 i 2013. Po prostu jak przy każdej budowie nie potrzebujemy całej kwoty inwestycji na początek gdyż wydatki będą rozłożone na 2 lata – na cały czas realizacji projektu. Ważne jednak aby do końca roku uzbierać jak najwięcej gotówki – tym sposobem zdobędziemy pewność, iż możemy w ogóle rozpocząć projekt. Natomiast obietnice przyszłych wpłat pozwolą nam być pewnym, że uda nam się projekt dokończyć:)

Dlaczego projekt „more EC” jest wyjątkowy?

Cały projekt Europe Center jest spełnieniem życzenia naszego Lamy Ole. Tym razem bardzo wyjątkowo Lama poprosił nas osobiście abyśmy umożliwili realizację projektu „more EC”.

Kogo dotyczy projekt „more EC”?

Lama Ole zwrócił się z bezpośrednią prośbą do Nas - czyli do całej, międzynarodowej sangi. Niezależnie od kraju, w którym mieszkamy, naszej narodowości, wieku czy zasobności portfela i potrzeb lokalnego ośrodka – jeżeli czujemy się uczniami Lamy Ole, ten projekt dotyczy właśnie Nas.

Co jest najważniejsze przy wspieraniu projektu „more EC”?

Bardzo ważne jest aby całość powstała z nadmiaru, którym dysponujemy i nie konkurowała z naszymi lokalnymi projektami, które też są ważne. Z jednej strony chodzi o zbudowanie pozytywnej energii wokół projektu – naszą przyjaźń i dobrą zabawę, z drugiej zaś o wymierny efekt naszych działań czyli po prostu kasę:) Zarówno to jak i to.

Jak mogę dołączyć do projektu „more EC”?

Każdy kraj jak i każdy ośrodek samodzielnie decyduje w jaki sposób będzie uczestniczył w projekcie. Środki finansowe możemy zatem zbierać indywidualnie oraz wspólnie.

Wsparcie indywidualne

Znajdujemy stronę internetową www.more.ec gdzie znajdują się wszystkie informacje o projekcie oraz deklaracja naszego wsparcie do wypełnienia online (w zakładce „Darowizny”, punkt 1). Znajdziemy tam też numer polskiego konta bankowego, na które z dowolną częstotliwością możemy wpłacać darowizny na „more EC”. Jeżeli łącznie w gotówce i deklaracjach naszych wpłat przekroczyliśmy kwotę 300 EUR jako dodatkowy bonus możemy przy najbliższej wizycie w EC kupić po kosztach produkcji bluzę lub koszulkę z logo „more EC”.

Wsparcie wspólne

Wspierając wspólnie projekt – wszystko zależy od naszej wyobraźni i pomysłów. Można zrobić wielką imprezę w ośrodku czy też w całym kraju (tak jak to było np.: w czasie „Casino Night” 8-go października tego roku), z której dochód przeznaczony będzie na „more EC”. Nic nie stoi na przeszkodzie także aby zrobić po prostu wyśmienitą kolacją czy też pyszne ciasto, aukcję, pokaz filmowy, turniej piłkarski, loterię, kurs nurkowania czy skoków spadochronowych, koszulki czy też cokolwiek innego co przyniesie nie tylko dochód ale i niezłą zabawę.

Co jeszcze mogę zrobić?

Jeśli jeszcze nie byłeś w Europe Center warto abyś go nareszcie odwiedził;) Możesz także zajrzeć na stronę www.europe-center.org/pl (dostępną w polskiej wersji językowej) i poczytać o historii ośrodka i jego aktywności, zajrzeć na bloga i obejrzeć widok z kamery internetowej. Jeśli już byłeś w Europe Center – opowiedz o tym innym, pokaż zdjęcia i podziel się swoimi przeżyciami. Wszelkie bieżące informacje o projekcie „more EC” można znaleźć na stronie internetowej www.more.ec/pl czy też zapytać w swoim ośrodku ambasadora projektu. Możecie skontaktować się także z nami pod adresem: poland@europe-center.org

Hubert Bramowicz w imieniu polskiej ekipy „more EC”

Fragment wypowiedzi Lamy Ole o projekcie „more EC” wygłoszonej w trakcie kursu letniego w Europe Center w sierpniu 2011 roku:

„To naprawdę jest miejsce, które wszystko wzbogaca, gdzie następuje wymiana informacji i błogosławieństwa, które następnie rozprzestrzenia się i wzbogaca nas. Obecnie jesteśmy w fazie gdzie naprawdę potrzebujemy rozbudować to miejsce. Zadaniem tego miejsca dla każdego, dla wszystkich w ich własnych krajach jest to, żeby ludzie mogli tu swobodnie przyjechać, mieszkać w dogodnych warunkach i podtrzymywać swoje kontakty z przyjaciółmi. Wszystko to jest niezwykle ważne. Jestem z pokolenia hippisów, nigdy sam nikogo o nic nie prosiłem (...) ale dzisiaj naprawdę Was proszę. Proszę moich wszystkich uczniów aby sprawili, żeby następny krok stał się możliwy. Jeśli tego nie zrobimy, będzie to naprawdę jak zaciśnięcie pętli na naszej aktywności - jeżeli nie zdobędziemy środków na ten cel, zatrzymamy niesamowity rozwój. Jest nas wystarczająco dużo na całym świecie. Musimy tylko sprawić, by każdy zrozumiał, że robimy to wspólnie dla wszystkich. A także, że cokolwiek zostanie tutaj wygenerowane, kiedy będziemy mieli pokoje w których będzie można zamieszkać, przyjdzie do nas z powrotem.
Jeszcze jedna ważna rzecz: nie zaczniemy tu palić wielkich cygar i jeździć rolls royce‘ami. Nie zobaczycie tego tutaj. To co tu zobaczycie, powstanie dzięki naszej wspólnej pracy. Kiedy tylko to miejsce zostanie wybudowane, będziemy mieli zaplecze do którego będziemy mogli zaprosić cywilizowanych ludzi, którzy są przyzwyczajeni do prysznica i innych temu podobnych luksusów. Gdzie będą mogły mieszkać pary, gdzie będziemy mogli dostawać aktualne medytacje i pracować z metodami. To miejsce będzie nas reprezentować na całym świecie.
Jeżeli okażemy się zdolni do dokonania tego, będzie to wielki skok jakościowy naszego wpływu i mocy.”

 | W TYM NUMERZE RÓWNIEŻ:

Guru Joga XVI Karmapy - XVI Gyalwa Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże | Przekaz buddyzmu tybetańskiego w praktyce - Lama Ole Nydahl | Przekaz w Diamentowej Drodze - Kalu Rinpocze | Radość pojawi się sama - Hannah Nydahl | Do śmierci można się przygotować - Lama Ole Nydahl | Trawelling teachers, podróżujący nauczyciele - fascynujący przyjaciele, którym ufam - Lama Ole Nydahl | Cytat - Lama Ole Nydahl | 900 lat Karmapy - Szamar Rinpocze | Ścieżka oddania - Maggie Lehnert-Kossowski i Tomek Lehnert | Reczungpa - Rosi Fisher | Strzała Sarahy - Karma Trinlepa | Mandarawa Bogini Długiego Życia - Mira Starobrzańska | Buddyjska nauka o karmie - Manfred Seegers | Cytat - XVI Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże | Szczęście - temat, który porusza wszystkich | Nóż drigug - Mira Starobrzańska | Pochodzenie czarnej korony - Lama Karma Wangczuk | Mala - Mira Starobrzańska | Diagnoza: rak - Gretchen Newmark | Zachodni jogin w królestwie smoka - Klara Kazelle i Roman Laus | Wyprawa do spadkobierców Buddy - Vilas Rodizio | Lama - 24h | Więcej (z) nas w Europe Center | Odosobnienie nad Bajkałem - René Lackner | Z pamiętnika strażnika | O sandze w Norwegii - Nastia Tracewska | Warszawski Mahakala - Marta Ruta | Deszcz, błoto i ... błogosławieństwo - Eskadra Nagodzice | News | 35-lecie Buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce - Zosia Siwczyńska |

 | PODOBNE ARTYKUŁY: