DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Nr 50 -> Lama - 24h

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Lama - 24h

Międzynarodowy projekt filmowy. Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i aktywności Lamy Ole Nydahla


Gdy w 1969 roku Ole i Hannah Nydahlowie wybierali się w podróż poślubną do Nepalu, nie spodziewali się, że odmieni ona ich życie na zawsze. Nie wiedzieli, że to właśnie oni mają wypełnić następującą, ponad tysiącletnią, przepowiednię wielkiego mistrza medytacji Guru Rinpocze:

„Gdy ogniste woły będą się poruszać na kołach,
po niebie będą latać żelazne ptaki,
a Tybetańczycy będą rozproszeni po całym świecie,
moja nauka dotrze do kraju białego człowieka”.

Po latach nauki spędzonych w Tybecie, które obfitowały w wiele zdarzeń, Ole i Hannah na prośbę jednego z największych mistrzów medytacji i jogina wszechczasów, XVI Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże, powrócili do Europy, aby stworzyć pomost łączący niezależnych ludzi Zachodu z pełnym mocy przekazem nauk buddyzmu tybetańskiego. To zaledwie początek trwającego od ponad trzydziestu lat przekazu nauk Buddy na Zachodzie, który stał się inspiracją do pracy nad filmem „Lama 24h”. Jest on zapisem szczególnej aktywności Lamy Ole Nydahla, jego wyjątkowej biografii oraz efektów jego intensywnej, trwającej całe życie pracy, obejmującej swym zasięgiem cały świat. Film dokumentuje również wyjątkowe czasy, w których nauki Buddy – będące dotychczas w zasięgu nielicznych mieszkańców Tybetu – stały się dostępne dla tysięcy ludzi na Zachodzie, nadając ich życiu głębokie znaczenie.

Zima

Rok 2011 rozpoczęliśmy napełnieni dobrymi wrażeniami po prezentacji filmu podczas kursu noworocznego w Pradze. Od 7 stycznia kręciliśmy zimową trasę Lamy Ole po Rosji – od Władywostoku po Jekaterinburg. Co roku jest to jedno z najważniejszych wydarzeń podczas jego podróży po świecie. Tym razem z Lamą podróżowało 350 osób! Było biało, mroźno i pięknie. Nie ma co ukrywać, nasze ośrodki w tej części świata są wyjątkowe, co niebawem zobaczycie na filmie. W lutym spotkaliśmy się z Lamą Ole i Caty w Ośrodku Europejskim, żeby omówić szczegóły dalszej pracy. Jednocześnie rozpoczęliśmy szeroko zakrojoną akcję nazwaną 1080, polegającą na znalezieniu 1080 osób, które zdecydują się na regularne wpłaty na nasze konto, żebyśmy mogli kontynuować pracę nad filmem. Projekt „Lama 24h” jest bowiem w całości finansowany z darowizn. Dzięki Waszej szczodrości nasza ekipa mogła udać się do Hong Kongu, gdzie po raz pierwszy w historii Lama Ole został oficjalnie zaproszony przez azjatycki związek buddyjski. Razem z nim przybyło wielu największych i najważniejszych współcześnie żyjących nauczycieli Diamentowej Drogi, w tym XVII Karmapa Trinlej Taje Dordże. Sfilmowaliśmy Lamę Ole w gronie najwyższych buddyjskich lamów oraz podczas inicjacji, których udzielił Karmapa. W dalszej części uroczystego kursu Lama Ole poprowadził kurs Poła, podczas którego nakręciliśmy pierwszy, historyczny wykład wprowadzający.

Wiosna

Rozpoczęliśmy ją od kursu z Lamą Ole w Warszawie. Miało tam miejsce wiele ważnych wydarzeń związanych z naszym projektem filmowym. Przede wszystkim udało się nagrać kolejną turę wywiadów z Lamą Ole. Ponadto odbyła się polska premiera nowego trailera. Razem z Lamą oba trailery obejrzało ponad dwa i pół tysiąca osób obecnych na kursie. Był to dla nas bardzo ważny i pełen emocji moment. Trailer został przyjęty entuzjastycznie. Dodatkowo podczas całego kursu był czynny Lama 24h Movie Corner – miejsce, w którym można było dowiedzieć się wszystkiego o naszym projekcie, dostać ulotki oraz zobaczyć zdjęcia z planu. Taki sam punkt informacyjny będzie w przyszłości towarzyszył wszystkim większym kursom w Polsce i w innych krajach. Odbyły się również dwie weekendowe imprezy w klubie Piekarnia, reklamujące nasz projekt filmowy, podczas których udało nam się, jak zwykle zręcznie, pogodzić przyjemne z pożytecznym. 

Lato

Od 1 czerwca nasz zespół w składzie: Jędrzej Sierocki, Tomasz Barudin i Adam Klukowski, kręcił materiał z Lamą Ole podczas trasy w USA. Udało się nakręcić bardzo dużo świetnego materiału i zrealizować niemal w stu procentach plan zdjęć. Trasa zaczęła się w Albuquerque – tam nagraliśmy spotkanie z Lamą Ole w ośrodku oraz wykład. W następnych dniach sfilmowaliśmy przejazd Lamy, z przystankiem nad Wielkim Kanionem. Lama Ole często podkreśla, że jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. Tym razem dotarł nad kanion wieczorem, co sprawiło, że nasza ekipa przeżyła chwile niepewności czy będzie można jeszcze Lamę sfilmować w tym szczególnym miejscu. Na szczęście wszystko w ostatniej chwili świetnie się udało i wywiad z Lamą Ole został sfilmowany w magicznych, ostatnich promieniach zachodzacego słońca. Następny był wykład Lamy w Las Vegas oraz nocny powrót z wykładu przez pełne kolorowych neonów centrum miasta. W podróży do Los Angeles nagrane zostały plenery południowych stanów. W LA czekał na nas prawdziwy hit. Team zabrał Lamę Ole na najsłynniejszą plażę na świecie – Venice Beach. To tam własnie narodziło się wszystko, co przez ostatnich 40 lat ma wielki wpływ na kulturę masową całego świata. Tam byli pierwsi hipisi, powstał skateboarding, surfing itd. Lama Ole, wyraźnie zainspirowany tym miejscem, opowiedział przed kamerą wiele ciekawych historii z własnej młodości. Z całego planu zdjęć nie udało się sfilmować jedynie wywiadu z Lamą na słynnym moście Golden Gate w San Francisco. Stało się tak z powodu mgły i słabej widoczności. Po powrocie do Europy pojechaliśmy na kurs do Europe Center, a po jego zakończeniu Lama Ole miał chwilę czasu dla siebie ł w ruch poszły motory! Nakręcenie materiału na krętych alpejskich drogach było dla nas dużym wyzwaniem. Zamontowaliśmy cztery kamery – jedną na motorze Lamy i trzy na motorach jego przyjaciół. Lama Ole jeździł na tyle szybko, że kilka razy musiał zatrzymywać się na „kawę”, by dać nam czas się dogonić:) Oprócz ujęć z kamer na motorach wybraliśmy kilka pięknych miejsc na trasie, z których filmowaliśmy jadącego Lamę. Po rozstawieniu sprzętu okazało się, że z ziemi za dużo nie nakręcimy. Na szczęście dach samochodu idealnie nadawał się jako przedłużenie statywu. Nie jest łatwo nakręcić ruch i to tym bardziej tak szybki, jak w wydaniu Lamy, ale udało nam się zrobić takie ujęcia, jakie chcieliśmy. Materiał wyszedł rewelacyjny! Wielkie podziękowania dla Axela za pomoc przy logistyce!

Jesień

W tym roku planujmy jeszcze skręcenie materiałów do czołówki filmu, która zaczyna się w Hiszpanii. Pod koniec września ekipa wybrała się z dwudniową wizytą do spokojnego ośrodka w Karma Guen, żeby sfilmować widoki, stupę oraz wnętrze bogato zdobionej gompy. Nasz Movie Corner będzie także obecny na kursie weekendowym z Lama Ole w Gdańsku. Prace nad filmem planujemy zakończyć w 2013 roku, ale ponieważ sam projekt jest bardzo złożony, wszystko będzie zależało od środków finansowych, które będziemy mieli na realizację ujęć w następnych lokalizacjach oraz na profesjonalny montaż, który jest drugą połową procesu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z planu filmowego w galerii na naszej stronie oraz zapisania się do newslettera. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i dobre życzenia.

www.lama24h.com

 | W TYM NUMERZE RÓWNIEŻ:

Guru Joga XVI Karmapy - XVI Gyalwa Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże | Przekaz buddyzmu tybetańskiego w praktyce - Lama Ole Nydahl | Przekaz w Diamentowej Drodze - Kalu Rinpocze | Radość pojawi się sama - Hannah Nydahl | Do śmierci można się przygotować - Lama Ole Nydahl | Trawelling teachers, podróżujący nauczyciele - fascynujący przyjaciele, którym ufam - Lama Ole Nydahl | Cytat - Lama Ole Nydahl | 900 lat Karmapy - Szamar Rinpocze | Ścieżka oddania - Maggie Lehnert-Kossowski i Tomek Lehnert | Reczungpa - Rosi Fisher | Strzała Sarahy - Karma Trinlepa | Mandarawa Bogini Długiego Życia - Mira Starobrzańska | Buddyjska nauka o karmie - Manfred Seegers | Cytat - XVI Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże | Szczęście - temat, który porusza wszystkich | Nóż drigug - Mira Starobrzańska | Pochodzenie czarnej korony - Lama Karma Wangczuk | Mala - Mira Starobrzańska | Diagnoza: rak - Gretchen Newmark | Zachodni jogin w królestwie smoka - Klara Kazelle i Roman Laus | Wyprawa do spadkobierców Buddy - Vilas Rodizio | Lama - 24h | Więcej (z) nas w Europe Center | Odosobnienie nad Bajkałem - René Lackner | Z pamiętnika strażnika | O sandze w Norwegii - Nastia Tracewska | Warszawski Mahakala - Marta Ruta | Deszcz, błoto i ... błogosławieństwo - Eskadra Nagodzice | News | 35-lecie Buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce - Zosia Siwczyńska |

 | PODOBNE ARTYKUŁY: