DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Nr 49 -> Biblioteka Kagyu w Łodzi

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Biblioteka Kagyu w Łodzi

Ośrodek w Łodzi istnieje od 24 lat i przeszedł przez wszystkie etapy rozwoju ośrodków w Polsce: na początku spotykaliśmy się i medytowaliśmy w mieszkaniu prywatnym, potem, wynajmując lokal od Urzędu Miasta, stworzyliśmy miejsce publiczne – otwarte i przystępne dla większej liczby osób (nic więc dziwnego, że w owym czasie liczba członków Związku wzrosła ponad dwukrotnie). Również wtedy rozpoczęła się prawdziwa ekspansja aktywności ośrodka, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.


Wspólne Sylwestry i wspólne podróże na kursy wynajmowanymi busami, weekendy nyndro, piątkowe kolacje, wspólne inwestowanie w zakup rzeczy potrzebnych w ośrodku, wreszcie siedmioletnia akcja „nieustraszonej szczodrości” – rozmaite i niezliczone aukcje, akcje, loterie, darowizny, wspierające wspólne marzenie, które dzięki wytrwałości przerodziło się w konkretny plan zakupu nieruchomości. Organizowaliśmy wykłady na mieście, noce buddyjskie (wykład połączony z projekcją filmów) i dni buddyjskie (wystawy, wykłady, lekcje o buddyzmie); uczestniczyliśmy w pracach na rzecz Stupy Cudów, przygotowywaniu kursów w Kucharach, zakupie i budowie innych ośrodków. Gościliśmy licznych podróżujących nauczycieli, a w 2005 zorganizowaliśmy pierwszą, po ośmioletniej przerwie, wizytę Lamy Ole w Łodzi. Przestrzeń oferowała nam coraz więcej możliwości wspólnych działań, które pozwoliły nam zbudować przyjaźń i wzajemne zaufanie. Teraz od trzech lat cieszymy się własnym sporym domem (ok. 200 m2) i niewielką działką przy ulicy Zgodnej 9. Zapewne wielu z was odwiedziło nas podczas wizyty Lamy Ole w 2009, przy okazji kursu sylwestrowego 2009/10 z Arturem Przybysławskim i Karolem Ślęczkiem lub w listopadzie 2010 roku podczas Festiwalu Kultury Buddyjskiej. Unikalny projekt, który chcielibyśmy dziś Wam przedstawić, to Biblioteka Kagyu w Łodzi.

Zapewne wielu z was miało ostatnio okazję w Zagórzanach usłyszeć Lamę Ole, który mówił o naszym zadaniu, jakim jest zachowanie i chronienie nauk naszej szkoły. Ta właśnie idea przyświeca od kilku lat projektowi Biblioteki Kagyu w łódzkim ośrodku. Biblioteka gromadzi przede wszystkim wszelkie dostępne teksty szkoły Karma Kagyu: głównie angielskie przekłady tekstów Tilopy, Naropy, Milarepy, Gampopy, Karmapów, Dziamgona Kongtrula Lodro Taje i innych wielkich mistrzów naszej szkoły. Obecnie w bibliotece znajdują się niemal wszystkie angielskie przekłady dzieł naszej szkoły dostępne na rynku, a w tym sporo tekstów o medytacji i mahamudrze oraz pieśni urzeczywistnienia. Biblioteka dysponuje również znaczną ilością tybetańskich oryginałów, w tym dwudziestotomowym wydaniem fundamentalnych tekstów szkoły Kagyu oraz osiemnastotomowym zbiorem tekstów o mahamudrze wybranych przez VII Karmapę i XIV Szamarpę. Spory dział naszej biblioteki stanowią biografie mistrzów. Dzieła te stanowią źródło niewyczerpanej inspiracji dla pokoleń praktykujących, staraliśmy się więc zakupić biografie wszystkich postaci, o których często słyszymy na wykładach, oprócz sztandarowych postaci naszej linii również biografie Guru Rinpocze, Mandarawy, Jeszie Tsogjal, Maczig Labdron, wielu mahasiddhów. Ponieważ coraz częściej w naszej sandze powstają prace magisterskie, a nawet doktoraty na temat buddyzmu, staramy się również w miarę możności gromadzić wartościowe książki, które mogą stanowić zaplecze i podstawę do pisania tego rodzaju naukowych prac. Najszerzej reprezentowanym tu działem jest „buddyzm i psychologia”, ale mamy też sporo książek poruszających kwestie relacji buddyzmu do nauki współczesnej w ogóle.

Jest również w naszej bibliotece miejsce dla klasycznych dzieł kultury tybetańskiej, takich jak Niebieskie annały, oraz opracowań dotyczących kultury i sztuki Tybetu, które również często potrzebne są przy pisaniu prac magisterskich, ale i przydają się choćby w celu sporządzenia profesjonalnego opisu posążków, thanek czy zdjęć stup na publicznych wystawach, które są już stałym elementem naszych buddyjskich festiwali. Sporo miejsca zajmuje w bibliotece filozofia buddyjska. Tu gromadzimy książki, które dotyczą głównie filozofii mahajany, które stanowią podstawę zrozumienia poglądu mahamudry (na przykład komentarze VIII i IX Karmapy do tekstów Czandrakirtiego). W szczególności zgromadziliśmy wszystkie słynne teksty Asangi/Maitrei, które dla Tybetu stały się filozoficzną podstawą poglądu szentong (tu również niezwykle ważny jest hymn Nagardżuny Pochwała Dharmadhatu z komentarzem III Karmapy). Tak oto jedna mała półka biblioteczna rozrosła się w ciągu kilku lat do ponad 700-tomowego zbioru, który oczywiście wciąż się powiększa. Biblioteka o tak szerokim asortymencie nie jest oczywiście potrzebna w każdym ośrodku – tworzymy ją z myślą zbudowania zaplecza tekstowego dla całej polskiej sangi i zapraszamy was gorąco do korzystania z niej. Biblioteka dotychczas finansowana jest wyłącznie z darowizn członków łódzkiego ośrodka, ale oczywiście wdzięczni będziemy za wszelką pomoc tak w postaci wpłat na konto ośrodka w Łodzi, jak również w postaci książek o buddyzmie, z których już sami nie korzystacie, a które mogą przydać się innym (w trosce o jakość dostępnych w bibliotece przekładów nie gromadzimy starych drukowanych na powielaczu polskich tłumaczeń niewiadomego autorstwa, które spełniły już swoją inspirującą rolę). Wkrótce katalog naszej biblioteki dostępny będzie online na stronie Łódzkiego ośrodka oraz zostanie podpięty pod wspólny katalog kilku naszych największych bibliotek buddyjskich (Karma Guen, Hamburg). Oferujemy również listę dzieł szkoły Kagyu, które warto – w miarę możności – zakupić do każdej ośrodkowej biblioteki (lista ta, wraz z katalogiem naszej biblioteki, znajdzie się wkrótce w wersji pdf na www.lodz.buddyzm.pl).

Do zobaczenia na Zgodnej!

 | W TYM NUMERZE RÓWNIEŻ:

Nieprzerwany przekaz autentycznych nauk - Wywiad z XVII Karmapą Taje Dordże | Buddyzm na Wschodzie i na Zachodzie - Wywiad z Szamarem Rinpoche | Widzę Czystą Krainę - Pytania zadane Lamie Ole | Czas na medytację - List Noworoczny Lamy Ole | Aktywność Trzech Czasów - Karmapa Mikjo Dordże (1507 - 1554) | Cytat - Guru Rinpocze | Jesteśmy dla siebie mistrzami - Wywiad z Hannah Nydahl | Cytat - Hannah Nydahl | Schronienie - Lama Ole Nydahl | Cytat - X Karmapa Czojing Dordże | Utrzymywanie przekazu to wasz obowiązek - Lama Ole Nydahl | Budda i śmierć - Lama Ole Nydahl | Z Lamą Ole i Caty Hartung o książce Budda i śmierć - Praga 2010 | Ścieżka oddania - Maggie Lehnert-Kossowski i Tomek Lehnert | Dosiadając niedźwiedzia - Z organizatorami podróży zimowych po Rosji | Katłanga - Mira Starobrzańska | Buddyzm w dziejach świata - Anna Szymańska | Popycha nas cierpienie, ciągnie nas współczucie - Rozmowa z Klausem Kaltenbrunnerem | Sanga - Denes Andras | Buddyzm i edukacja - Maike i Pit Weigelt | Co, gdzie, jak w KBL | Hong Kong - 18 dni błogosławieństwa - Michał Bobrowski | Biblioteka Kagyu w Łodzi | Gdańsk | Mango | Czym jest dla Ciebie ośrodek? - Ofelia Cybula |

 | PODOBNE ARTYKUŁY: