DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Nr 48 -> Europe center

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Europe center

Hubert Bramowicz
_________

„To miejsce jednoczy wszystkich”
XVII Karmapa Taje Dordże

„Ośrodek Europejski to żywe serce naszej pracy na całym świecie. Jest to miejsce gdzie wszystko łączy się w całość i rzeczy mogą naprawdę wzrastać”
Lama Ole Nydahl


Ci, którzy choć raz byli na kursie letnim w Ośrodku Europejskim zapewne są pod wrażeniem rzeszy przyjaciół, których mogli tam spotkać i przepięknego terenu, który wspólnie posiadamy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że obecny stan to „połowa” drogi do realizacji zamierzonego celu. Zapoznajcie się zatem z naszymi wielkimi planami!

Wizja

Ośrodek Europejski ma na celu utrzymanie żywego przekazu buddyzmu Diamentowej Drogi i stworzenie międzynarodowego miejsca spotkań dla wszystkich naszych ośrodków z całego świata. Odbywają się tu już kursy medytacyjne, spotkania i wiele wydarzeń służących wzajemnej wymianie doświadczeń – wszystko to z roku na rok nieustannie się powiększa i wzrasta. Jest to miejsce, w którym nasza praktyka buddyjska stanie się głębsza, tu powstają i umacniają się przyjaźnie, a najwyższe nauki przekazywane są w rodzinnej atmosferze bliskości.

Przestrzeń dla aktywności

Trzy lata temu zebraliśmy razem fundusze na zakup Ośrodka Europejskiego. Było to niesamowite wydarzenie – wspólnie, jak nigdy dotąd, z całą międzynarodową sangą uczestniczyliśmy w prawdziwym, radosnym wysiłku. Życzenie Lamy Ole i całej sangi stało się rzeczywistością – posiadamy własne miejsce: nasze reprezentacyjne centrum wydarzeń! Teraz chcemy kontynuować realizację wizji. Rozwój Ośrodka Europejskiego to stworzenie wystarczająco dużej przestrzeni gdzie wszyscy będziemy mogli się spotkać i wymieniać doświadczenia na wielu poziomach. Po pierwszym sukcesie czyli organizacji pierwszego międzynarodowego kursu letniego w 2008 roku i po wizytach tysięcy przyjaciół z całego świata, nadszedł czas na następny etap: na stworzenie „przestrzeni dla aktywności”. Potrzebujemy dodatkowej przestrzeni dla naszej ciągle rosnącej liczby gości i rezydentów oraz na rozwój dalszych aktywności.
Zmiany, zmiany, zmiany..

W planach mamy realizację dwóch głównych projektów – pierwszy to zmiana funkcji istniejących budynków, a drugi budowa nowego kompleksu dwóch budynków. Obecna willa w coraz większym stopniu będzie spełniała swoją funkcję reprezentacyjną – to tutaj będą się odbywały wszystkie oficjalne spotkania. Dzisiaj tzw. drugi dom (budynek najbliżej willi) pełni funkcję mieszkania dla rezydentów z dziećmi. Mieści się tam również jedna duża i kilka mniejszych noclegowni dla gości oraz gompa na mniejsze kursy i wydarzenia (do 200 osób). Docelowo jednak ma to być miejsce dla lamów (także dla tych najważniejszych!), w którym będą mogli mieszkać przez jakiś czas. Znajdzie się tu miejsce na kuchnię dla mnichów, pokoje dla administracji lamów czy też gabinet gościnny. Dodatkowo w budynku będą stałe wystawy, biuro i pomieszczenia seminaryjne. W ciągu roku będą tu także częściowo mieszkać rezydenci.

Dotychczasowa stodoła (budynek vis-a-vis wilii) pełniąca funkcję magazynu „na wszystko” zostanie przekształcona w dużą kuchnię z jadalnią (parter) oraz olbrzymią gompę (I piętro) o powierzchni 580 m2 mogącej pomieścić ok. 800-900 przyjaciół. Docelowo w gompie będzie zainstalowany na stałe system nagłośnieniowy, oświetlenie, projektor i sprzęt do streamingu. Już teraz rozpoczęliśmy opróżnianie stodoły ze wszystkiego, z czego się dało:) W północno-zachodniej części dziedzińca „uwolniony” zostanie mały budynek. Dzięki temu uzyskamy przyszłe miejsce na wystawy i ekspozycje. Dla stałych bywalców dobra wiadomość – położenie gompy-namiotu, który pojawia się na czas letniego kursu, tak samo jak i miejsce pola namiotowego nie zmienią się. Nadal będzie więc można rozbić namiot w swoim ulubionym miejscu.

Nowe budynki

Planowany nowy kompleks budynków to ponad 2700 m2 powierzchni – zamkną one swoją bryłą dziedziniec od strony północno-wschodniej. Większy, nowy budynek socjalny to 2000 m2 powierzchni mieszkalnej, w którym będzie mogło zamieszkać ok. 50-60 osób. Połowa miejsc przeznaczona będzie dla stałych mieszkańców, a połowa dla tymczasowych i długoterminowych gości. W budynku będzie mieścić się także mała kuchnia tzw. „kuchnia na herbatkę”. Drugi nowy budynek to w większości magazyn na różne rzeczy o powierzchni 700 m2, w którym znajdować się będzie także cały system ogrzewania kompleksu, narzędziownia oraz garaże na maszyny i sprzęty: traktory, wózki widłowe itp. Dodatkowo w budynku mieścić się będzie także biblioteka. Przyszłość Ośrodka Europejskiego to nie tylko zmiana funkcji budynków i budowa nowych, ale także praca z całym terenem: poprawa ścieżek i dróg, zazielenienie terenu i stworzenie kwiatowych dywanów. Jednym słowem: będzie pięknie! Wszystko to planujemy zakończyć w 2013 roku i zaprosić wszystkich na oficjalną inaugurację. Przyłączcie się do realizacji wizji i trzymajcie kciuki! Jeśli chcecie być na bieżąco z tym co się u nas dzieje, zaglądajcie na naszą stronę internetową, która jest już także w wersji polskiej! www.europe-center.org Pamiętajcie, że każdy z Was jest tu zawsze mile widziany!

Życie codzienne...

Na co dzień w Ośrodku Europejskim mieszka kilkoro rezydentów oraz kilku długoterminowych gości – razem ok. 15 osób. Obecnie mamy tu przedstawicieli z Czech, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wenezueli, no i z Polski! Bardzo często pojawiają się też przyjaciele z różnych stron świata, którzy wpadają tu na kilka dni... Plan dnia wyznacza gong, który oznajmia porę posiłku lub medytacji. Wspólnie medytujemy dwa razy dziennie: medytacja XVI Karmapy odbywa się codziennie o 9:00 i 20:00. Jak w każdym ośrodku mamy także publiczną medytację (w każdy czwartek wieczorem) i 10-cio minutówki, a własną praktykę wykonujemy w wolnym czasie. Dodatkowo staramy się prosić przybywających gości, aby opowiadali nam o swoich ośrodkach, krajach – bardzo często są to „starzy” przyjaciele, którzy mają wiele doświadczeń i opowieści. Językiem obowiązującym w OE jest angielski, dzięki czemu wszyscy mogą czuć się swobodnie i porozumiewać między sobą.

W ciągu dnia niektórzy mieszkańcy jadą do pracy do pobliskich miejscowości, a część z nas pracuje na miejscu on-line. Poza tym są osoby, utrzymujące się bez pracy zawodowej, które cały swój czas poświęcają na pracę na rzecz ośrodka. Ośrodek Europejski to olbrzymi teren i duże budynki, przy których zawsze jest coś do zrobienia. Każdy z mieszkańców uczestniczy w bieżącym sprzątaniu, a co odważniejsi nawet w gotowaniu:) Raz w tygodniu odbywa się zebranie ośrodka (już ponad 100 osób mieszka w okolicach OE) a od czasu do czasu zebranie rezydentów. Wieczorami spotykamy się w salonie oglądając filmy lub przy większej liczbie osób w tzw. bau-cafe, która pełni rolę lokalnego pubu. Dodatkowo prawie w każdy weekend gościmy większą grupę przyjaciół (od 50 do 200), co wymaga wcześniejszego przygotowania i późniejszego sprzątania. Jeśli zatem przyjedziecie tu na weekend możecie trafić na weekend danego kraju, warsztaty czy też weekend przekazu. Rzeczywiście OE to miejsce spotkań buddystów z różnych krajów. Bardzo często przebywa tu Caty, a Lama Ole pojawia się właściwie zawsze jak tylko ma dzień projektu w pobliżu. Wtedy normalnością staje się przechadzka z Lamą, wspólna praca na zewnątrz, czy też wieczorne pogawędki. Zatem przyjeżdżajcie tu tak często, jak tylko macie ochotę – naprawdę warto! Szybko poczujecie się jak „w domu” i nie będziecie chcieli wyjeżdżać.

Do zobaczenia!

 | W TYM NUMERZE RÓWNIEŻ:

37 Działań bodhisattwy - XVII Karmapa Trinlej Taje Dordże | Nauczyciel jest podstawą wszystkiego - Lama Ole Nydahl | Oświecona odwaga - Dilgo Czientse Rinpocze | Pytania i odpowiedzi - Fragment nowej książki Lamy Ole | Esencja praktyki - Hannah Nydahl | Była otwartością przestrzeni - Wywiad z Tomkiem Lehnertem o Hannah Nydahl | Ścieżka oddania - Maggie Lehnert-Kossowski i Tomek Lehnert | O nas - Lama Ole Nydahl | Przyjaźń jest podstawą całego naszego szczęścia - 17 Karmapa Trinlej Taje Dordże | III Karmapa Rangdziung Dordże - nauczyciel czystego poglądu - Manfred Segers | W 21 słowach o Buddyzmie Diamentowej Drogi - Wolfgang Poier | Damaru - budzi(k) ze snu niewiedzy - Mira Starobrzańska | Buddyzm w dziejach świata - Anna Szymańska | O Stupie Kalaczakry w Berchen Ling - Rozmawiamy z Lamą Ole Nydahlem | Tu świat spotyka się z oświeceniem - Lama Ole | Wydarzyło się właśnie coś wspaniałego - Lama Czogdrup Dordże i Lama Ole | To jest jak medytacja - Piotr Kaczmarek | Z 17 Karmapą w Rosji - Caty Hartung | O dzieciach i buddyjskim życiu rodzinnym - Z rodzicami rozmawiała Ofelia Cybula | Cytat - Lama Ole Nydahl | Europe center - Hubert Bramowicz | Brno - Markéta Blažejovská | Wiedeń - Wywiad z Anną Potyką | Zawsze nam się udaje - Wywiad z Lamą Ole o Valhalli | Nagodzice 2010 - Eskadra Nagodzice. | Cytat dnia | Zabujani w Zagórzanach - Zespół Zagórzan | O Zagórzanach - Lama Ole | Kraków - Krakowska sanga | Kalisz |

 | PODOBNE ARTYKUŁY: