DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Nr 41 -> Ośrodek Europejski - Europe Center

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Ośrodek Europejski - Europe Center

Lama Ole Nydahl
_________

Będzie to miejsce, gdzie wiele kultur spotka się na płaszczyźnie buddyzmu, gdzie wielu ludzi będzie się wzajemnie uczyć od siebie, gdzie mnóstwo płodnych umysłów, bystrych ludzi, wielu idealistów będzie mogło się wzajemne inspirować, zakochiwać i po prostu rozwijać, czy wspólnie spędzać czas.
Lama Ole


List Lamy Ole, 5 lutego 2007 r.

Przyjaciele, nareszcie!!!
W najbliższych dniach podpisujemy umowę. W załączeniu trochę zdjęć naszego 50-hektarowego międzynarodowego Europejskiego i Światowego Ośrodka położonego w niemieckich Alpach.
Osiem lat poszukiwań właściwego miejsca przynosi właśnie najlepszy wyobrażalny efekt. W tym idyllicznym miejscu będziemy koordynować naszą pracę dla świeckiego Buddyzmu Diamentowej Drogi Karma Kagu na całym świecie. Połączy ono nas wszystkich dzięki współczesnym środkom transportu i komunikacji – będziemy się tu spotykać wszyscy i zewsząd na naszych kursach. Moje przepowiednie, dotyczące tego miejsca, są najlepsze z możliwych i z pewnością nada ono nowy wymiar naszej pracy i znaczenie życiu wielu ludzi.
Teraz ekonomiczna strona przedsięwzięcia. Obecnie dysponujemy milionem euro z całkowitej sumy 4 mln 400 tys. euro. Mamy trzy miesiące na zgromadzenie reszty. Poza pewną bardzo miłą Panią, nigdy nie prosiłem osobiście nikogo o ofiarowanie pieniędzy na naszą działalność. Mam nadzieję, że również tym razem nie będzie to konieczne, lecz z głębi serca proszę Was o wszelkie możliwe wsparcie tej wspólnej i jak najbardziej szlachetnej sprawy.

Najlepsze życzenia
Wasz Lama Ole

Przez kilka ostatnich tygodni Lama Ole udzielał odpowiedzi, dotyczących funkcjonowania i sposobów organizacji pracy Ośrodka Europejskiego. Oto niektóre z nich:

W jaki sposób wszyscy będziemy mogli korzystać z Ośrodka Europejskiego i jak będzie on działał?

Lama Ole: Ośrodek będzie podłożem rozwoju buddyzmu Diamentowej Drogi na całym świecie. Będziemy tu medytować i organizować kursy – przekaz będzie się odbywał na wszystkich poziomach. Ośrodek Europejski ma być areną spektakularnych wydarzeń. Odegra istotną rolę w komunikacji pomiędzy naszymi ośrodkami, krajami i przyjaciółmi. Znajdzie się tu również miejsce na spotkania nauczycieli czy inne projekty, na długie i krótsze odosobnienia oraz kursy naukowe, bibliotekę, archiwum i Dharma café. Działając wspólnie sprawimy, że pojawią się kolejne możliwości.

Dlaczego Ośrodek Europejski leży w Niemczech?

Lama Ole: Niemcy to kraj w centrum Europy, z dobrze rozwiniętą siecią dróg i wieloma dostępnymi środkami komunikacji. To również zaszczyt – mimo że przez lata działalność i wsparcie materialne stopniowo przychodziły z różnych krajów, gdzie jesteśmy obecni, to właśnie moi niemieccy uczniowie i przyjaciele przez cały czas dźwigali na sobie największy ciężar. Gdyby nie oni, wielu ludzi nigdy nie spotkałoby nauk. Więc myślę że Niemcy to naturalny wybór.

Co się wydarzy w najbliższych tygodniach?

Lama Ole: Będziemy Was regularnie informować, między innymi poprzez cotygodniowe internetowe transmisje wykładów Lamy Ole. Już wkrótce będziemy codziennie aktualizować na naszych stronach stan środków zebranych na OE. Ulepszymy witrynę, dodamy zdjęcia, galerie i informacje.

Jak będzie tymczasem wyglądał przepływ informacji?

Lama Ole: Dostarczymy Wam wszelkie możliwe materiały: prezentacje, newslettery, biuletyny itp. Każdy kraj będzie mieć liderów koordynujących przepływ informacji. Niedługo uruchomimy również specjalną infolinię Ośrodka Europejskiego.

Jak duży jest teren przyszłego Ośrodka Europejskiego?

Lama Ole: Ogromny! Posiadłość ma 50 hektarów, to prawie pięć razy więcej niż miejsce naszych dotychczasowych letnich kursów w Kassel (włączając cały teren parkingu). 50 hektarów to 500 tys. m2. Jedna trzecia jest niezadrzewiona, pozostałe dwie trzecie to las i dzika natura. Są tam trzy budynki: główny o charakterze reprezentacyjnym, mniejszy dom i stodoła do całkowitej przebudowy. Największy budynek ma ponad 1200 m2, mniejszy około 700 m2, a stodoła to dodatkowe 1500 m2 na dwóch poziomach. Całość jest obiektem zabytkowym i wygląda bardzo pięknie.

Jak wiele osób tam zamieszka i czy będzisz wśród nich?

Lama Ole: Na stałe zamieszka w Ośrodku około 40 osób z różnych krajów, a ja będę tam spędzał dużo czasu. Zależy nam na międzynarodowej atmosferze, wymianie zdań, poglądów i różnych rodzajów aktywności. Odwiedzać nas będzie wielu przyjaciół z ośrodków na całym świecie i każdy będzie mile widziany.

Kto może zamieszkać w ośrodku?

Lama Ole: Potrzebni są ludzie doświadczeni, światowcy oraz tacy, którzy lubią komunikować się i pomagać. Poza tym przydadzą się przedstawiciele naszej działalności na różnych kontynentach. To idealne miejsce na spędzenie rocznego lub kilkumiesięcznego urlopu naukowego. Po wyjeździe powinni pozostać w ścisłym kontakcie i być ambasadorami OE na świecie.

Od kiedy można zamieszkać w ośrodku?

Lama Ole: Od chwili, gdy staniemy się jego właścicielami i rozpoczniemy remont. Ponieważ ośrodek jest stylowy, do poszczególnych prac potrzebni będą eksperci, by nie naruszyć jego wyjątkowo charakteru.

Kto mieszka w pobliżu?

Lama Ole: W bezpośrednim sąsiedztwie nie ma nikogo.Najbliższe gospodarstwo znaduje się w odległości 750 metrów, a miasto jest oddalone o trzy kilometry.

Kiedy poznamy dokładną lokalizację Ośrodka?

Lama Ole: Będziemy szczęśliwi mogąc podzielić się z Wami tą informacją z chwilą podpisania umowy i kiedy wszystko będzie już na sto procent naszą własnością. Kiedy dotychczasowi właściciele już opuszczą posiadłość, będziecie również mogli ją oglądać. To może się wydarzyć już za dwa miesiące.

Jak wygląda dojazd do ośrodka?

Lama Ole: Ośrodek znajduje się w odległości około dwóch godzin jazdy od monachijskiego lotniska i około 70 km od lotniska Friedrichshafen. W najbliższym mieście jest stacja kolejowa (Intercity).

Kiedy odbędzie się pierwszy kurs w nowym Ośrodku Europejskim?

Lama Ole: Najbliższy Międzynarodowy Kurs Letni nie będzie jeszcze zorganizowany w nowym miejscu. Tak jak w poprzednich latach odbędzie się więc w Kassel. Informacje o kursach w nowym ośrodku przekażemy, gdy tylko zostaną one zaplanowane.

Jak wyglądają możliwości rozbudowy ośrodka?

Lama Ole: Budynki są pod ochroną konserwatora, więc wszelkie zmiany mogą być dokonywane jedynie wewnątrz. Nie możemy naruszać zewnętrznej struktury budynków, czego zresztą i tak nie chcemy, ponieważ są piękne. Infrastruktura ośrodka i ta przeznaczona na kursy powstanie tak szybko, jak to możliwe. Jeśli chodzi o odosobnienia, dysponujemy hektarami lasu i w przyszłości planujemy budowę domków odosobnieniowych. W tej chwili staramy się o zgodę na wybudowanie dodatkowego budynku.

Czy będziemy mogli prowadzić tu dodatkową działalność, na przykład buddyjskie przedszkole czy dom emeryta?

Lama Ole: Tego jeszcze nie wiemy, zaczniemy od podstawowych funkcji, czyli miejsca do medytacji i organizacji kursów. Mamy też plany szerszej działalności, być może niektóre będą realizowane w pobliskiej wiosce, a nie na terenie samego ośrodka. Grupa przyjaciół planuje np. zakup pobliskiego domu dla emerytów.

Ile kosztuje posiadłość?

Lama Ole: Potrzebujemy ok. 4,4 mln euro na jej zakup. Teraz mamy milion euro z wcześniejszych kursów, darowizn i działań na rzecz Ośrodka Europejskiego. To oznacza, że musimy zebrać jeszcze 3,4 mln euro. Potrzebne będą też dodatkowe środki na renowację. Chcemy kupić to miejsce w starym stylu – bez długu. Na końcu zawsze jesteśmy na plusie.

W jaki sposób finansowany jest Ośrodek Europejski?

Lama Ole: Dzięki darowiznom przyjaciół z całego świata. Można pomagać na wiele sposobów, na przykład przyjaciele z Hamburga wzięli indywidualne niewielkie pożyczki na ten cel. Więcej informacji, przykładów oraz krajowe numery kont już niebawem znajdziecie na stronie www.

Do kogo będzie należał ośrodek?

Lama Ole: Chcemy, żeby nieruchomość należała do Buddyjskiej Fundacji Diamentowej Drogi. Formuła fundacji gwarantuje, że z naszych projektów będą mogły korzystać kolejne pokolenia świeckich buddystów. W zarządzie fundacji są Lama Ole, Hannah i Caty, a opiekę duchową sprawują Karmapa, Szamarpa i Lama Ole.

Co poszczególne ośrodki mogą robić dla wsparcia projektu?

Lama Ole: Ponieważ pochodzimy z różnych krajów i różnimy się od siebie, zamiast jednej metody zbiórki pieniędzy dla całego świata, możemy wypracować modele, które najlepiej pasują do nas lokalnie. Aby Was wesprzeć, zapewnimy podstawowe informacje i materiały. Zasadnicze rozwiązania zależą od każdego kraju. Jeden kraj może chcieć zebrać określoną sumę, inny xx euro w przeliczeniu na miasto lub ośrodek... Wkrótce podpowiemy kilka pomysłów, które naszym zdaniem mogą zadziałać, ale Wasza twórcza wolność będzie zapewne najwłaściwsza.

Jak będzie wyglądała zależność obecnych i przyszłych ośrodków od Ośrodka Europejskiego?

Lama Ole: Nie chcemy stwarzać kontrolującej czy biurokratycznej instytucji, ale zależy nam, by wszyscy byli ze sobą w jak najbliższym kontakcie i jak najlepiej poinformowani. Ośrodek Europejski będzie miejscem, gdzie każdy powinien się czuć jak w domu, jak w odzwiedzinach u rodziny. Tu zbiegać się będą różnego rodzaju informacje i stąd będzie można kreślić wizje przyszłości. Razem z ośrodkami w Schwarzenbergu i Amden, Ośrodek Europejski utworzy trójkąt buddyjski o wielkiej sile przyciągania. Będzie to miejsce, gdzie będą się zbiegać nici, gdzie będą odnajdywać właściwe kierunki i skąd energia będzie promieniować z powrotem do ośrodków. Nie odbierze to naszym ośrodkom wolności, wszystkie są same sobie sterem tak czy inaczej, ale umożliwi wymianę użytecznych informacji, dzięki czemu wszyscy będą mogli wzajemnie korzystać ze swoich doświadczeń.

Co XVII Karmapa mówi o Ośrodku Europejskim?

Lama Ole: Karmapa Taje Dordże od początku wspiera ten projekt. Choć nie widział jeszcze nowej posiadłości, zna tę okolicę i podoba mu się ona. Dla niego było najważniejsze, żeby żadni sąsiedzi nie mieszkali zbyt blisko i ten warunek został spełniony. W przyszłości w Ośrodku Europejskim planowane są duże kursy i inicjacje.

__________________________

Jeśli chcesz wesprzeć zakup Ośrodka Europejskiego możesz dokonać wpłaty na konto w Polsce, która następnie zostanie przekazana na konto Ośrodka Europejskiego
FUNDACJA STUPA HOUSE, Bank Pekao S.A. III o/W-wa
Nr konta : 90 1240 1040 1111 0010 0002 6003

Więcej informacji w języku angielskim: www.europe-center.org
Już wkrótce w języku polskim www.europe-center.buddyzm.pl
Pytania: poland@europe-center.org

 | W TYM NUMERZE RÓWNIEŻ:

Siedmiopunktowy trening umysłu - Szierab Gjaltsen Rinpocze | Cytat - Hannah Nydahl | Maniła - Wywiad z Szierabem Gjaltsenem Rinpocze | Nasza moc bierze się z prawdziwego przekazu - Lama Ole Nydahl | Cytat - Lama Ole Nydahl | Opanowanie i skuteczność to podstawa - Lama Dzigme Rinpocze | Odosobnienia - koncentracja na pracy z umysłem - Wywiad z Lamą Ole i Hannah Nydahl | Cytat - Hannah Nydahl | 22 przejawienia Oświeconej Postawy - Gampopa | Cytat - Hannah Nydahl | Sushi, dzikość, serca i naukowy umysł - Wywiad z Zsuzsą Koszegi | Naszym domem jest oświecenie - Wywiad z Karolem Ślęczkiem | Cytat - Hannah Nydahl | Postawa Wadżrajany czyli relacja nauczyciel-uczeń - Maggy Lehnert-Kossowski | Cytat - Hannah Nydahl | Medycyna tybetańska w Indiach i Nepalu dzisiaj - Mirja Bramsiepe | Jak powstały wyobrażenia buddy - Manfred Seegers | Dawa - malarz tanek - Wywiad z Dawą Ladipą | Cywilizacja buddyjska na Jedwabnym Szlaku i Wielkim Stepie - Rafał Kowalczyk | Nauka a Buddyzm - Matt Huddleston | Ołtarze - Caty Hartung, Axel Waltl | Ośrodek Europejski - Europe Center - Lama Ole Nydahl | 30 lat buddyzmu Buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce - Mędrek & team | Nowy ośrodek w Gdańsku - Michał Bobrowski i sanga gdańska | Sangha house w Opolu | Nagodzice, czyli 52 hektary czystej krainy - Przyjaciele Nagodzic | Śląsk od morza do Gór - Ślązacy |

 | PODOBNE ARTYKUŁY: