DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Nr 38 -> 10 lat buddyzmu Diamentowej Drogi w Czechach

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

10 lat buddyzmu Diamentowej Drogi w Czechach

Mira Starobrzańska
_________

Lama Ole po raz pierwszy odwiedził piękny kraj naszych sąsiadów w latach 70., kilkakrotnie nauczał tam w prywatnych mieszkaniach oraz w domu Franza Kafki w Pradze. Pierwszy ośrodek medytacyjny BDD powstał jednak dopiero w 1994 roku w stolicy przy ul. Anglickiej, został przeniesiony jeszcze dwukrotnie, by teraz (od 2004 roku) gościć sangowiczów w przestronnym przedszkolu na ul. Hradeszinskiej 53. Rok później odbył się pierwszy kurs przenoszenia świadomości z Lamą Ole w Peczce. A do Pragi przyjechał Gjatrul Rinpocze i udzielił kilku inicjacji Diamentowej Drogi.


Podczas kolejnej wizyty Lama Ole postanowił kupić teren pod ośrodek odosobnieniowy w zachodnioczeskich Tenovicach. Dziś miejsce to pełni tę samą rolę, co nasze Kuchary. Teren usytuowany jest na wzgórzu z pięknym panoramicznym widokiem na okolice, od północy, południa i zachodu otoczony lasami. Lama Ole nadał temu miejscu imię Karma Yser Ling, co znaczy „promieniujące miejsce”. Po tym wydarzeniu zaczęły się pojawiać kolejne ośrodki: w Czeskich Budziejowicach, Plzniu, Brnie, Hradcu Kralove i innych miastach. W 1999 r. odbyła się pierwsza poła w Tenovicach. Zaczęła się w dziś już legendarnym namiocie, który po rozpoczęciu kursu rozdarł się i…ku uciesze wszystkich istot – odleciał. Incydent ten nie przeszkodził jednak licznie zgromadzonym nieustraszonym joginom, kurs odbywał się częściowo na łące, a częściowo w siłowni w pobliskim Spalenym Porziczi i przysporzył naprawdę wiele radości. Przypowieść o latającym namiocie rozprzestrzeniła się chyba po całej Europie i jest przestrogą dla początkujących ośrodków i organizatorów. W tym samym roku powstał południowoczeski projekt Vyhlidky. Opiekę nad tym ośrodkiem objęła Buddyjska Organizacja Kulturalna – obywatelskie stowarzyszenie, którego zadaniem jest adaptacja i remont domu i działki, organizowanie różnych akcji kulturalnych oraz działalność publicystyczna. „Obecnie jesteśmy właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 1145 m2 z dworem, ogrodem i przyległymi terenami o łącznej wielkości 25 000 m2. Trwają tu prace nad adaptacją budynku, od czasu do czasu odbywają się kursy medytacyjne, maratony pokłonów i inne akcje. Wydajemy nieregularnik Rev lva (Ryk lwa), współpracujemy przy organizacji wystaw. Według słów Lamy Ole: „Wybraliście tu sobie najcięższą pracę, życzę wam wiele siły, …więc się staramy…” – mówi mieszkanka ośrodka – Kveta Svedova.

Ważnym wydarzeniem w dharmicznym światku było powstanie wydawnictwa Bily Destnik (Biała Parasolka). Redaktor naczelny Buddhismus Dnes – Roman Laus mówi: „Celem tego wydawnictwa jest wydawanie książek Lamy Ole Nydahla, broszur i innych publikacji, prezentujących Diamentową Drogę w Czechach. Staramy się wydawać wciąż nowe dodruki pozycji już wyprzedanych, przygotowujemy wiele nowych tytułów np. nowe szersze wydanie Jakimi rzeczy są, poszerzone Dosiadając tygrysa i Moja droga do lamów. Planujemy też nowy przekład Wielkiej Pieczęci i wielu innych tradycyjnych tekstów naszej linii. Nieodłączną częścią działalności wydawnictwa jest oczywiście czasopismo Buddhismus Dnes, które staramy się wciąż ulepszać i rozszerzać zgodnie z oczekiwaniami czytelników.” „W Czechach buddyzm istnieje znacznie krócej niż u sąsiadów. Zagraniczne opracowania i periodyki były na początku naszym wzorem. Braliśmy przykład z Buddhism Today, Buddhismus Heute i z Diamentowej Drogi.” – mówi członek redakcji BD- Vladimir Pleva.

W 2002 roku Jakub Kadlec, Roman Virt i Radek Rużiczka zostali podróżującymi nauczycielami. Chwilę później dołączył do nich Roman Laus. W tym czasie, z inspiracji i międzynarodowych przyjaźni, powstał nowy projekt. „Triangle Project” to zbiorowa aktywność buddystów z Polski, Czech i Niemiec. Celem jest nauczenie się współpracy i osłabienie „narodowych” tendencji. W ramach projektu odbywają się spotkania, kursy medytacyjne, wyłaniają się nowe projekty, tj. podróżująca wystawa Możliwości przestrzeni i cd z taneczną muzyką twórców z tych trzech krajów. Z pomocą przyjaciół z Czech i z zagranicy doszło do kupna obiektu dawnego przedszkola, w którym mieści się piękny brneński ośrodek. W tym celu zorganizowano, wciąż przez nas wspominaną, imprezę Illumination w zaprzyjaźnionym klubie „Fleda” (we współpracy z węgierskimi dj’ami z sangi) połączona z pokazem bielizny (modelkami były sangowiczki) oraz szalonym show i performance na bocznych scenach. Projekt wsparła też zbiórka pieniędzy Brno 2,6. Gompa Office House Brno jest projektem brneńskiego ośrodka BDD, który obejmuje nie tylko działalność miejskiego medytacyjnego ośrodka, lecz także współpracę przy wydawaniu książek Lamy Ole, czasopisma Buddhismus Dnes, tekstów medytacyjnych, broszur, prezentacji multimedialnych. Ma w swej ofercie również organizację warsztatów roboczych i seminariów. „Ostateczna decyzja o kupnie domu zapadła po konsultacji z Lamą Ole i Caty podczas ich wizyty w Brnie w grudniu 2002 roku. Cały obiekt chcemy wyremontować i stworzyć tam bazę do rozprzestrzeniania i praktykowania dharmy w naszym regionie” mówi jeden z założycieli projektu – Michal Melnicak.

Z początkiem 2004 roku ruszyła piękna, podróżująca wystawa Możliwości przestrzeni w ramach „Triangle Projekt”, jednocześnie podsumowuje ona 10 lat buddyzmu w Czechach i jest połączona z wykładami i projekcjami filmów. Latem swoją obecnością zaszczycił Czechów XVII Gjalła Karmapa. Na publiczne spotkanie z nim przyszło 1800 osób, co w dziesięciomilionowym kraju jest doprawdy imponujące. Na początku grudnia Lama Ole odwiedził Czechy ponownie, by poprowadzić we Frydlancie kurs Marpy w ramach „Triangle Project”. Dziś w Republice Czeskiej istnieje 35 ośrodków i grup medytacyjnych. Czeskie Zaolzie i Śląsk oraz południe Polski odwiedzają się na wykładach i kursach. Ośrodek w Czeskim Cieszynie leży na granicy i choć większość tamtejszej sangi to Czesi, mówi się w nim oboma naszymi językami. Współpraca trwa.

 | W TYM NUMERZE RÓWNIEŻ:

O Medytacji Karmapy - Lobpyn Tseczu Rinpocze | Wszyscy pragną pokoju - XVII Karmapa Taje Dordże | Prawda absolutna i relatywna - Wywiad z Lamą Ole | Pieśń Wadżry - XVI Karmapa Rangdziung Rigpi Dordże | Karma nie jest żadną wielką sprawą - Dzigme Rinpocze | Ponadosobiste właściwości umysłu - Lama Ole Nydahl | Tsema - Postrzeganie zmysłowe - Gyatrul Rinpocze | Medytacja - Karola Schneider | Cytat - Gendyn Rinpocze | 8 linii przekazu w Tybecie - Detlev Göbel | Faza budowania i spełniająca w praktyce jidama - Szangpa Rinpocze | To jest zupełnie niesamowite - Tomek Lehnert | Zrodzony z lotosu - Ulla Unger | Buddyzm i moje myślenie zlały się w jedno - Żwirek rozmawia z Marcinkiem Barańskim | Cywilizacja buddyjska w starożytnej Azji - Rafal Kowalczyk | Rumtek się zbliża - Michael Den Hoet | Szamar Rinpocze w sprawie komentarzy Dalajlamy | Umysł jako nieograniczona przestrzeń - Sergiej Novozhilov | Buddyzm i gospodarka rynkowa - Sabine König | Gafa-kagyu i inne straszliwe historie ze wschodu - Artur Przybysławski | Projekt Hala Stupa House | Ośrodek Europejski na finiszu | 10 lat buddyzmu Diamentowej Drogi w Czechach - Mira Starobrzańska | Glasgow - Ewelina Hebda, Jarek Gajdamowicz | Jasna Góra zdobyta - Antoni Gralak | Bieszczady - BuddGroupBieszczady | International Institute for Buddhist Studies - Buddyjska uczelnia w Karma Guen - Maria "Bundesmarija" Przyjemska |

 | PODOBNE ARTYKUŁY: