DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Nr 34 -> The Stupa House Courier

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

The Stupa House Courier

Jaś Wój­cik
_________

5-tka na karku
Właśnie stuknęło nam 5 lat. Jednak intensywne przygotowania do kursu Marpy oraz do zakupu Hali spowodowały, że urodzinową fetę przesunęliśmy na marzec, po wizycie Lamy. Z najnowszych wydarzeń budowlanych. Jesienią ociepliliśmy Stupa House z zewnątrz i uszczelniliśmy dach, przez co zima stała się dla nas trochę łagodniejszym okresem. Lada dzień będziemy mieli własny prąd. Zima stanowiła też naturalną przerwę techniczno-regeneracyjną. Jednak, wnioskując po krzątaninie załogi, nowy sezon budowlany jest już blisko.


Oczywiście w międzyczasie miało miejsce wielkie święto w Benalmadena, gdzie skromna reprezentacja ośrodka – Żwirek, Marek Parys i Rupieć, pomagała w pracach wykończeniowych. Czasami też pojawiali się w roli ministrantów, niosących chorągwie za procesją prowadzoną przez Szamara Rinpocze. Jednocześnie rozwijamy swoją znajomość języka angielskiego. W ośrodku odbywają się zajęcia dla trzech grup: początkującej, średniozaawansowanej i zaawansowanej. Ta ostatnia jest tak zaawansowana, że nie musi się nawet spotykać.

Nalot bocianów.

Ostatnimi czasy wzrosła liczba istot mających dobrą karmę, by odrodzić się w rodzinie praktykującej buddyzm. Także nie zważając na warunki pogodowe bociany zalatują do nas coraz częściej. Widać wielkie ptaki upodobały sobie Stupa House. No, bo przecież nikt nie wierzy, że dzieci znajduje się pod kapustą.

Sylwester w Kucharach

W tym roku Sylwestra większość z nas spędziła w Kucharach. Bal poprzedzony był kursem z Miśkiem i wykładami Lamy Ole transmitowanymi z Hamburga. W ich trakcie trwały przygotowania do sylwestrowej nocy. Nad stawem zawisły lampiony przygotowane przez Perry’ego, w kuchni wiele osób przygotowywało potrawy. Atmosfera była bardzo świąteczna i rodzinna, zwłaszcza mieszanie 100kg bigosu do 3 rano. Sama impreza to przepięknie przybrana sala, wyśmienite jedzenie, przebierańcy, fajerwerki, roztańczony do białego rana tłum w Naga Radża Cafe, gdzie przygrywał Dj Men Dreck. Niektórzy naprawdę dali z siebie wszystko tej nocy… Od Nowego Roku ruszyliśmy do ostrej pracy: rozpoczął się kurs z Karolem poprzedzony wspólnym wypadem do kina w Płocku na „Władcę Pierścieni”. I jak zwykle Lama ma rację. Nie jest ważne, jaki film puszczają, ważne żeby w ekranie nie było dziur.

Góralu czy ci nie żal,
Góralu wracaj do hal...

Wariactwo! Nie skończyliśmy remontu Stupa House, a już pakujemy się w następną historię. Ale cóż, rynek nieruchomości to nie hipermarket. Tu nie ma codziennie najlepszej, jedynej i niepowtarzalnej okazji. Taka szansa może nie powtórzyć się przez następnych kilka lat. Mowa tutaj o zakupie przyległej do naszego ośrodka hali (zwanej dalej Halą). Życzenia wyrażone przez Lamę Ole pod adresem naszych sąsiadów spełniły się. Z powodu rozwoju swojej firmy, dotychczasowi właściciele Hali budują nowe centrum logistyczne i zaoferowali nam sprzedaż budynku wraz z gruntem. W sumie około 2000m2. Cena, bagatela 3 100 000 zł za całość. Nóżki się uginają.

Więc po co?

Ole od zawsze uczy nas postrzegać i działać mając w perspektywie 50 lat. Wystarczy jednak wrócić do momentu, gdy kupowaliśmy Stupa House, raptem 5 lat temu. Wtedy wydawało się, że to ogromnym budynek, a dzisiaj już wiemy, że wkrótce zabraknie w nim przestrzeni dla wszystkich chętnych do praktyki. Hala otwiera przed nami wiele możliwości. Oprócz tak oczywistych, jak większa gompa, pojawia się możliwość stworzenia Fabryki Dobrych Wrażeń – otwartego dla wszystkich buddyjskiego centrum kulturalnego. Może to być ważny punkt nie tylko na mapie kulturalnej Warszawy, ale i buddyzmu na Zachodzie. Wśród luźno rzucanych pomysłów pojawiają się niezależne kino, galerie sztuki, kursy medytacyjne dla biznesu oraz inne sposoby przenikania buddyzmu do społeczeństwa. W przyszłości ludzie będą mogli skorzystać z tego, co oferuje buddyzm, nie koniecznie zostając buddystami. Już podczas „Przestrzeni Umysłu” Lama Ole prosił, żebyśmy pokazali jak 25 lat buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce wpłynęło na jej historię.

Czy jednak jest to takie niemożliwe?

Jeśli dobrze się zastanowić to cała sprawa musi się udać. Po pierwsze w/w cena jest ofertą. Obecnie dysponujemy wyceną rynkową sporządzoną przez wiarygodną firmę COLLIERS, która wycenia wartość hali na niewiele ponad 2 mln zł. Do negocjacji ruszyła trójka naszych prawników. Jak to się mówi „ogary poszły w las”. Sprawdzamy oferty kredytowe dostępne w polskich bankach. Korzystając z doświadczeń hamburskiego ośrodka szukamy instytucji, która udzieli kredytu hipotecznego, gdzie do spłaty zobowiążą się poszczególni członkowie ośrodka, natomiast zabezpieczeniem będzie hipoteka ustanowiona na Stupa House i Hali. Obecnie, jeśli brać pod uwagę, że w zeszłym roku średnio, co miesiąc zbieraliśmy 17 tys. zł., nasza zdolność kredytowa wynosi około 2,5 mln. zł. Zamykając w tym roku remont ośrodka, od następnego będziemy posiadać te środki wolne. Biorąc pod uwagę, że Sanga będzie się rozrastać i podpierając całość „blesem” Lamy uderzamy w ten temat. I zrobimy to mądrze, żeby nie zamieniło się to w ostatnią szarże samurajów wykończonych przez roty ehm... raty bankowe.

Niech moc będzie z nami :-) a Wy razem z nią! Liczymy na Waszą pomoc.
Konto: Bank Pekao S. A., III Oddz. w Warszawie, 60124010401111000001360424

www.stupahouse.buddyzm.pl

 | W TYM NUMERZE RÓWNIEŻ:

Budda w Silicon Valley - Lama Ole Nydahl | O medytacji - Lama Ole Nydahl | Guru joga - Dilgo Czientse Rinpocze | Pieśń oddania - Dziamgon Kongtrul Lodro Thaje | Bohater Marpa - Wywiad z Lamą Ole Nydahlem | Mar­pa | Siedem Rozkoszy - Gotzangpa | Sześć wyzwalających działań - Lama Ole Nydahl | Współczujące działanie - 16 Karmapa | Nie ma prywatnych stanów umysłu - Karol Ślęczek | Praca z emocjami - Gerd Boll | O Wojtku co tak pięknie pudże śpiewał co tak pieknie pudże spiewal - Z Wojtkiem Tracewskim rozmawia Rafał Żwirek | Benalmadena Story - impresje budowlańca, podróżnika - Żwirek - Rafael Horhe Mendoz | Gdańsk - Adam Jankiewicz | Ziemia w Malborku - Ka­sia Do­ma­lew­ska, Ja­rek Fal­kow­ski | W grodzie Kraka i Karola - Krakowska Sanga | Dharma w Beskidach - Wiadomości z dziedziny nieruchomości | The Stupa House Courier - Jaś Wój­cik | Cytat - Dziamgon Kongtrul Lodro Taje | Szine - Hannah Nydahl |

 | PODOBNE ARTYKUŁY: