DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Nr 33 -> Triangle project

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Triangle project

Mariusz Pręgowski
_________

Któż z nas, słysząc absurdalną „jak z czeskiego filmu”, historię o sąsiadach z południa, potrafi powstrzymać się od śmiechu? I który Polak nie poczuje się troszeczkę dowartościowany, słysząc kawał o tępych i nudnych Niemcach?


Krótka chwila nieuwagi i już dopada nas iluzja identyfikacji ze swojskim klimatem, która w swej esencji polega na wykluczeniu innych, „obcych” klimatów. Z drugiej strony, co zabawne, gdy za granicą inni nierzadko dają nam odczuć naszą odmienność, łatwo oburzamy się na traktowanie nas z góry, jak innych rodaków.
Nie dość, że przeszkadza nam to w rozwijaniu i utrzymywaniu najwyższego poglądu, staje się w końcu zwyczajnie nudne. Warto więc chyba skorzystać z każdej okazji, aby wynikające choćby z geografii karmiczne związki wykorzystać z większym niż dotychczas pożytkiem.
A najbliższą okazją dla praktykujących ze szkoły Karma Kagyu może być zainicjowane przed niespełna rokiem wspólne przedsięwzięcie polskich, czeskich oraz niemieckich buddystów, o roboczej początkowo nazwie „Projekt trójkąta”, która siłą rozpędu pozostanie już jego nazwą właściwą.

O co w nim chodzi?
Ponieważ sanga w Europie stale się powiększa, wydaje się, że nadszedł wreszcie moment na ściślejszą i bezpośrednią współpracę na większą, międzynarodową skalę. Chcemy sprawdzić jak w praktyce realizować te cele, które przyświecają idei ośrodka europejskiego.
Mamy zamiar działać razem, dzielić się doświadczeniem i uczyć się od siebie tak, aby zrodziły się z tego i rozwijały wspólne zrozumienie i przyjaźń. Zależy nam na tym, aby efektywniej wykorzystywać czas i energię naszego Lamy. Jeśli Polska, Czechy i Niemcy oddadzą jeden dzień ze swojej rocznej puli wizyt Lamy, każdy kraj uzyska trzy dni kursu w rejonie przygranicznym.
Warto też dać nowym ludziom szansę poznania dharmy, prezentując nowoczesny i żywy buddyzm Diamentowej Drogi w rejonie będącym dotychczas „białą plamą” na naszych mapach. Ponadto, ponieważ międzynarodowe projekty zwykle budzą ogólne zainteresowanie, spróbujemy pozyskać przychylność mediów, aby zacząć zmieniać stereotypy o buddyzmie i buddystach.
Przed kursem, który odbędzie się jesienią 2004 roku w czeskim Frydlancie, opodal miejsca, w którym schodzą się granice trzech krajów, w większych miastach tego regionu, podróżujący nauczyciele udzielą serii publicznych wykładów na temat dharmy.
Ludzie zaangażowani w „Projekt trójkąta” rozważają także możliwość przeprowadzenia innych działań towarzyszących, które miałyby promować główne jego cele.

Jak to wszystko zrealizować?
Zaczęliśmy od regularnych spotkań, podczas kursów, na zmianę w trzech krajach: w czeskiej Visnovej w końcu listopada, w Turawie na początku marca i Dreźnie 24-25 maja. W gorącej atmosferze wspólnej pracy, medytacji i zabawy. Pomiędzy tymi spotkaniami, poczta elektroniczna skraca dzielące nas odległości, a następna ich tura, we wzbogaconej formie, ruszy już najbliższą jesienią.
Im więcej ludzi się do nas przyłączy, tym lepiej ziści się idea przyjaźni. Im więcej przyjaźni, tym więcej zrozumienia. Uczymy się szanować i cieszyć się różnorodnością naszych kultur.
Oczywiście trudniej byłoby realizować tak ambitne zadanie, gdyby nie entuzjazm Lamy Ole, Hannah oraz Caty dla naszego przedsięwzięcia. Prócz ustnych i pisemnych wyrazów wsparcia dla „Projektu trójkąta”, dodatkowym zastrzykiem energii do działania jest atmosfera panująca na naszych spotkaniach, taka sama, jak gdyby byli z nami obecni przez cały czas.
Niemożliwe? Sprawdźcie sami! Na kursach w Kassel, Tenovicach i w Kucharach. A także na stronie www. triangle-project. org, gdzie znajdziecie więcej szczegółów, kontakty oraz aktualny stan wydarzeń.
Zapraszamy!

 | W TYM NUMERZE RÓWNIEŻ:

 | PODOBNE ARTYKUŁY: