DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Nr 33 -> Pieśń poruszająca umysł

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Pieśń poruszająca umysł

Randziung Dordże - III Karmapa (1284 - 1339)
_________


Skłaniam się przed guru.

Jeśli nie masz doświadczenia,wszystko co mówią ci inni pozostanie tylko słowami!Jeśli nie posiadasz błogosławieństwa guru,choć błyskotliwy w słowach, nie będziesz miał mocy.

Jeśli nie posiadasz niewzruszonego zaufania, twoje wyjaśnienia będą jedynie tyradą.Jeśli nie wykorzeniłeś lgnięcia do istnienia,nawet jeśli odejdziesz na pustkowie, będzie to pustą formą.

Jeśli nie masz głębokiego współczucia,Twoja praca dla innych będzie tylko grą pozorów.Jeśli nie wykorzeniłeś pragnień,świadomość przyczyn nie posłuży ci jako ścieżka.

Jeśli nie doświadczasz pojawiania się jako iluzji,zamykając bramy zmysłów pogrążysz się tylko w niewiedzy.Jeśli nie poszukujesz w sobie niedualnej ciszy,Twój wgląd pozostanie jedynie opisem.

Jeśli nie potrafisz puszczać wszystkiego, co się pojawia,nawet twoje dobre medytacje będą jedynie ścieżkami samsary.Jeśli wszystkie twoje czyny nie zmierzają do urzeczywistnienia,twoja aktywność nie wzniesie się ponad ten świat.

Jeśli nie oczyścisz mentalnych splamień,owoce, których oczekujesz, nie będą warte twoich poszukiwań.Jeśli nie traktujesz tego, co postrzegasz, jako metafor,tomy pism będą tylko nic nie znaczącymi słowami.

Jeśli nie utrzymujesz głęboko w sercu esencji nauk,wszelkie interpretacje, które podejmiesz, będą nietrafne.Jeśli inicjacje nie poruszają twojego umysłu,wielokrotne przekazy będą tylko jak puste naczynia.

Jeśli nie umocniłeś wokół siebie pokolenia uczniów,nawet tłumy twoich zwolenników będą jedynie pustą formą.Jeśli nie dotrzymujesz swych tantrycznych zobowiązań,omotają cię one jak smycz i pociągną w otchłań piekła.

Jeśli nie praktykujesz nauk, które otrzymałeś,zdradzasz życzenia buddów.Jeśli naruszasz wskazówki mędrców,zasiewasz nasiona piekła wadżry.

Jeśli lgniesz do praktyki medytacji,na wewnętrznym poziomie ulegasz destrukcyjnym poglądom.Jeśli próbujesz cokolwiek uchwycić,sam zaplątujesz się w sidła Mary.

Ja, Randziung Dordże, napisałem te wersy,by poruszyły mój umysł,Porzucając wszystko, co szkodzi praktyce,z mocą utrzymuję w czystości różne aspekty dharmy.

ćwiczę się w wolności od lgnięcia wśród sprzyjających i niepomyślnych warunków.Słowa te wypłynęły z mojego doświadczeniaw Lhasie w roku konia.

Opracowanie: Wojtek Tracewski

 | W TYM NUMERZE RÓWNIEŻ:

 | PODOBNE ARTYKUŁY: