DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Nr 29 -> Budujemy Stupę!

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Budujemy Stupę!

Kamilla, Flamenco, Misiek i Zbyszek
_________


Ruszyła lawina

Minął już rok z hakiem, od kiedy XVII Karmapa Taje Dordże odwiedził ośrodek w Kucharach i nie zwrócił uwagi na Stupę, tak czy owak jedną z najważniejszych „pomocy naukowych" w tradycji buddyjskiej. Wnikliwe badania przeprowadzone przez Tseczu Rinpocze i Lamę Olego Nydahla doprowadziły do wniosku, że powinniśmy zbudować nową Stupę w Kucharach. Po południu 25 lipca 2001, z dwudniową wizytą przybył do nas Tseczu Rinpocze. Przeprowadził ceremonię, która usuwa wszelkie negatywne wrażenia z umysłów istot biorących udział w rozbiórce bądź przenoszeniu Stupy. A wszystko dlatego, że zaplanował zbudowanie nowej, stojącej w innym miejscu, które lepiej odpowiada współczesnym zadaniom ośrodka w Kucharach. Będzie to Stupa Cudów, pierwsza tego typu w Europie. Lama Ole podczas sierpniowego kursu Poła wybrał nowe miejsce, naprędce sklejona skarbonka na darowizny stanęła pod tronem i w ten sposób ruszyła lawina zdarzeń. Na razie powoli, ale nie ociężale. Natychmiast nawiązaliśmy kontakt z Wojtkiem Kossowskim, który pod kierunkiem Tseczu Rinpocze postawił prawie wszystkie europejskie Stupy i również w Polsce pokieruje całą akcją. Na dobry początek ze skarbonki wyjęliśmy prawie 15000PLN!

Znaczenie stupy

Sanskryckie słowo „Stupa" można tłumaczyć jako „szczyt, czubek głowy, wierzchołek", ale również „pień drzewa". Pochodzi od „wznosić, wypiętrzać" lub od „wynosić (honorować)". We współczesnych językach europejskich (greckie „stupos", łacińskie „stupeo", litewskie „stupe" o znaczeniu „pień" lub „pniak") zachowały się wspomnienia w postaci np. islandzkiego „stupa" w znaczeniu - „wieża". Bliskie związki między wyrazami pomiędzy tak odległymi w miejscu i czasie miejscami świadczą, że np. tradycja mówiąca, jakoby Stupa w Swajambhu pochodziła jeszcze z czasów poprzedniego Buddy, nie są pozbawione naukowych podstaw. Od czasu pierwszych takich budowli postawionych w Indiach dla upamiętnienia ważnych wydarzeń z życia Buddy, tradycja ich wznoszenia przenosiła się wszędzie, gdzie tylko komuś chciało się dla dobra wszystkich istot usiąść z wyprostowanymi plecami. Pierwsza Stupa Cudów została zbudowana przez osobę o imieniu Lisabi w Śravasti niedaleko Bodhgaja. Upamiętniała zwycięstwo Buddy Siakjamuniego w debacie z sześcioma mędrcami, podczas której udowodnił nieograniczone możliwości umysłu bez wysiłku dokonując kilku spektakularnych cudów.

Tseczu Rinpocze: „Znaczenie Stupy jest tak głębokie, że nie da się tego opisać w krótkich wyjaśnieniach. Przynosi ona pożytek całemu światu. Wiatr przenosi jej błogosławieństwo na wszystkie czujące istoty i oczyszcza wiele negatywności. Ktokolwiek wzniesie Stupę z wielkim oddaniem dla Dharmy i Buddy, na pewno osiągnie oświecenie. Kto zaangażuje się w jej budowę, zgromadzi ogromną zasługę i zasieje w swoim umyśle nasiona mądrości. W jej wnętrzu znajdują się liczne relikwie, księgi z naukami, mandale, wiele tsa-tsa oraz figur różnych form Buddy. Z tego powodu okrążanie Stupy i składanie jej darów przynosi wiele zasługi i oczyszczenia. To bardzo ważne. Jeszcze ważniejsze jest oddanie i zaufanie dla Nauk. Bez oddania nie ma w tym dużego błogosławieństwa. Najważniejsze jest wasze oddanie dla Lamy Ole."

Małgosia Lehnert – Kossowska: „Rimpocze powiedział pewnego dnia, że każdy, kto chociażby tylko malutkim pędzelkiem zrobił niewielką kropkę jako udział w budowie Stupy, zgromadzi tak wiele zasługi, że nikt nie zdoła tego ogarnąć umysłem."

Wojtek Kossowski: „Symbolikę Stupy objaśnia się na kilka sposobów. Jeden opisuje poszczególne części budowli jako reprezentacje różnych elementów - żywiołów. Jedna symbolizuje ziemię, czyli element stały. Inna przedstawia wodę - element płynny, jeszcze inna ogień. Fragment reprezentujący element powietrza to korona lub parasol Stupy. Ostatnia część, to klejnot na samym szczycie budowli, który reprezentuje umysł - element, który w sobie zawiera wszystkie pozostałe. To jest jedna linia wyjaśnień, dobra dla tych, którzy lubią rzeczy dzielić na kategorie. Inny sposób przedstawia całą Stupę jako symbol Umysłu Buddy, jej zewnętrzną formę jako ciało Buddy, a wnętrze jako oświeconą mowę - stąd zawiera ona w sobie księgi z naukami. Trzecia metoda objaśnienia znaczenia Stupy przedstawia ją jako symbol drogi do oświecenia, a każdy krok na ścieżce symbolizowany jest przez określony schodek na budowli."

Co nas czeka

Przygotowania do inauguracji Stupy Cudów w Kucharach już trwają. Kolejne wydarzenia będą następować po sobie coraz szybciej, o czym będziemy się starali informować na bieżąco poprzez internetowy Serwis Informacyjny Związku i oczywiście, artykuły w Diamentowej Drodze. W tym momencie podwyższamy teren, na którym ma stanąć Stupa. Miejsce to usytuowane jest niedaleko od dalszego brzegu prawego stawu (po przeciwnej stronie drogi niż Naga Radża Cafe). Wydrukowaliśmy piękne wizytówki - cegiełki dla darczyńców. Ale największe zadania jeszcze przed nami. Trzeba wyprodukować mnóstwo tsa-tsa - glinianych symboli Buddów, wydrukować, pomalować i zrolować mantry, zebrać kosztowności do skarbca... Tymczasem Wojtek Kossowski przygotuje projekt budowli. Jako najlepszy w Europie fachowiec będzie również razem z Miśkiem mózgiem i sercem całego przedsięwzięcia. Kiedy wszystkie przygotowania zostaną zakończone i pozostanie już „tylko" zbudowanie Stupy, do Kuchar przyjedzie Tseczu Rinpocze, aby osobiście pokierować pracami.

A tymczasem...

... zapraszamy wszystkich do udziału w przedsięwzięciu. Potrzeba będzie dużo rąk do pomocy i wiele darowizn do zgromadzenia, aby sfinansować budowę. Stupa musi zostać wzniesiona za pieniądze ofiarowane specjalnie na ten cel, w związku z tym otworzyliśmy dla tego projektu specjalne konto, na które można kierować przelewy.

Jeżeli tylko 500 osób po przeczytaniu tego artykułu niezwłocznie złoży stałe zlecenie przekazywania zaledwie 27 PLN miesięcznie na budowę Stupy, zostaną zgromadzone niezbędne środki na inwestycję. Wojtek Kossowski: „Wygląda na to, ze będziemy mieli sporo radości i kłopotów - nowa Stupa, nowa przygoda - na pewno nie będzie nudno..."

 | W TYM NUMERZE RÓWNIEŻ:

Strażnicy - Lama Ole Nydahl | Metoda praktyki na Nauczyciela - Tilopa | Odosobnienia dystans do codzienności - Karola Schneider | Cytat - Niguma | Obserwowanie uczuć - Dzigme Rinpocze | Pięć nagromadzeń - Manfred Seegers | Linia Dalaj Lamów - Michael den Hoet | Medytacja - Didi Rowek | Cytat - Lama Ole Nydahl | Bez rozluźnienia nie ma oświecenia, czyli etapy praktyki - Wojtek Tracewski | Kagyupowie mówią "nie" Jego Świątobliwości Dalaj Lamie - Brook Webb | Przemówienie Kunziga Szamarpy Rinpocze - Szamar Rinpocze | Deklaracja wspólnoty mnichów Jego Świątobliwości Gjalwa Karmapy - Khenpo Cziedrak Tenphel Njendo Rinpocze | Budujemy Stupę! - Kamilla, Flamenco, Misiek i Zbyszek | Klub 108 | Ośrodek w Londynie - Five o'clock - Artur Torturo | Grupa w Grudziądzu - Wiesia Marczewska | Ośrodek w Budapeszcie - Zsusza Koszegi | The Stupa House Courier - Budowniczowie i buddyści Warszawy | List Lamy Ole - Lama Ole | Wypowiedź Szamara Rinpocze - Szamar Rinpocze |

 | PODOBNE ARTYKUŁY: